Léto si většina z nás spojuje s odpočinkem, sluníčkem a pobytem venku. Pokud ale kojíte, mohou se pro vás stát horké letní dny nepříjemnou výzvou. Jak na to, aby vaše miminko netrpělo dehydratací a oba jste byli v pořádku a v pohodě, to vám prozradím právě teď.
Kojení stačí – opravdu!
Mnoho mých klientek se kojení v létě obává, protože si myslí, že mateřské mléko děťátku nebude stačit. Častokrát je jim pak dokonce i pediatrem doporučeno, aby miminku dávaly pít ještě i vodu, což pak ale někdy spustí nepříjemný kolotoč snížené tvorby mléka, zvýšené žízně miminka a hlavně zbytečného stresu. V první řadě vás proto ubezpečím, že plně kojené děti ani během těch nejžhavějších letních dnů nepotřebují nic víc než mateřské mléko.
Ženské tělo je naprosto úžasné a v létě dokáže změnit složení mateřského mléka tak, aby pokrylo zvýšenou potřebu hydratace miminka. Je ovšem pravda, že novorozenci a malá miminka jsou k přehřátí opravdu náchylná a zvýšené pocení v létě tento sklon k dehydrataci zvyšuje. Hlídejte proto počet počůraných plenek – zdravé miminko by jich mělo denně počůrat alespoň 6. Ale i barva moči je důležitá! Čím světlejší je, tím více je kojenec hydratovaný a v pořádku. V případě, že je moč naopak tmavá nebo při přebalování nacházíte suché plenky, nabízejte miminku kojení častěji a sledujte jeho zdravotní stav. V případě pochybností se pak nebojte ihned poradit s pediatrem dítěte.
Častěji kojte a pijte
V horkém létě je naprosto běžné, že děťátko vyžaduje častější kojení. Pokud jste si tedy dosud zvykla na nějaký režim, nebuďte překvapená, že se nyní změní. Vyjděte svému miminku vstříc a kojte jej tak často, jak to bude vyžadovat. Tím mu dopřejete vše, co potřebuje, aby prospívalo a zvládlo i vysoké teploty.
Nezapomeňte ovšem ani na sebe! Abyste měla dostatek mléka, které vaše děťátko potřebuje, musíte i vy dbát na dostatečný příjem tekutin. Nejlepší je čistá voda, neslazené bylinkové čaje nebo zředěné ovocné šťávy. Nečekejte ovšem až budete mít žízeň. Pro tvorbu mateřského mléka je váš příjem tekutin naprosto zásadní, proto při sobě mějte vždy láhev s vodou a upíjejte, kdykoliv to jde.
Se sluníčkem opatrně
Jak jsme si řekli už v článku o Nošení dětí v létě, miminka na přímé sluníčko nepatří. Jednak nedokážou regulovat svou tělesnou teplotu a hrozí u nich přehřátí, navíc mají velmi citlivou pokožku, kterou mohou sluneční paprsky ošklivě popálit. V létě proto kromě častějšího kojení také dbejte na to, aby bylo miminko co nejvíce ve stínu a na dobře větraném místě (ale ne v průvanu).
Můžete se proto inspirovat mými tipy, jak si v létě poradit a usnadnit nošení dítěte v šátku nebo nosítku. Pokud vozíte miminko v kočárku, nenechávejte ho na sluníčku a nepřekrývejte boudičku kočárku žádnými dekami. Místo toho, aby vašeho drobečka chránily před přímým sluncem, mohou naopak způsobit zvýšení teploty v kočárku a tak větší riziko dehydratace a přehřátí miminka. Proti přehřátí miminka vám pomůže také vhodné oblečení – miminko můžete nechat nahé pouze v plence (pozor, ne na sluníčku!) nebo mu pořiďte funkční oblečení, které ho ochladí a pomůže mu regulovat tělesnou teplotu.
Co se týče vycházek, je ideální chodit ven buď brzo ráno nebo navečer, kdy teplota trochu klesne. Volte klidnější aktivitu a pokud je venku opravdu velký hic, zůstaňte raději doma, tulte se s miminkem a kojte. 🙂
Myslím, že léta s kojencem není třeba se bát, pokud dáte na svou intuici a budete dodržovat pár výše zmíněných rad. A kdyby se vám cokoliv nezdálo, tady je praktický návod, jak zjistíte, zda není vaše miminko dehydratované.
Jak poznat dehydrataci miminka?
- méně časté močení (méně jak 6 plenek denně)
- suché a popraskané rty
- propadlá fontanela na hlavičce
- hluboké těžké dýchání
- absence slz při pláči dítěte
- zvýšená únava
- tmavé kruhy kolem očí (tzv. halonové oči)
Pro zjištění možné dehydratace můžete vyzkoušet i tuto metodu – stiskněte kůži na bříšku miminka mezi prsty. U dehydratovaného dítěte se bude vytvořená kožní řasa následkem sníženého napětí kůže vyrovnávat jen pozvolna.
Kojení v létě může být náročné, ale s těmito radami a tipy se můžete těšit na pohodlné a příjemné chvíle s vaším miminkem. Časté kojení, hydratace, stín a vhodné oblečení vám pomůže užít si letní dny naplno a bez zbytečných obav.
Podobné příspěvky
Látkové nebo šátkové nosítko? Toť otázka!
Na trhu najdete spoustu šátkových i látkových nosítek. Většina lidí zvláště v…
Jak vybrat ergonomické nosítko?
Je to tady, chcete si pořídit nosítko a najednou nevíte, které si…
Vlastnosti materiálu – příměsí šátků na nošení dětí
Většina výrobců šátků dělá kromě klasických bavlněných šátků také šátky s příměsí….
Vybíráme první šátek na nošení dětí
Brzy se vám má narodit vaše miminko, nebo jej již držíte v…
Nosíme v zimě – aneb jak obléct sebe a dítě
Venku už se nám ranní teploty blíží pomalu nule. Přemýšlíte každé ráno…
Recenze na šátky od společnosti AYU
Měli jsme možnost v naší regionální skupině testovat šátky od společnosti AYU….
Nošení na podzim
Teploměry nám po ránu ukazují už nějaký ten den nízkou teplotu. Navíc…
Jak správně nastavit nosítko? Aneb nejčastější chyby při nastavení nosítka
V tomto článku vám pomocí fotografií ukážeme jak si správně nastavit nosítko….
Nošení v létě
Je to opět tady. Po roce se nám vrátilo léto a vy…