Vybíráme první šátek na nošení dětí

Brzy se vám má narodit vaše miminko, nebo jej již držíte v náručí? Chtěli byste začít nosit v šátku, ale nevíte, který je ten správný? Jaké jsou mezi nimi rozdíly, kolik jich mám mít, jak dlouhé a jaký materiál? Je tolik značek, jak se v nich mám vyznat? Na to vše se dneska podíváme.

Šátek Vatanai Hortenzie Lada

Druhy šátků

Existují celkem dva druhy šátků a to elastický a pevný šátek. Nyní si je více popíšeme.

Elastický šátek

První volba žen, ať už pro novorozené či předčasně narozené děti. Ve většině případů uslyšíte pouze název „elastik“. Elastický šátek je vhodný opravdu od narození a využijete jej na každé miminko, i to nedonošené.

Tento šátek se přizpůsobí vám i miminku. Váže se pevněji k tělu a poté, co dokončíte úvaz, teprve vkládáte dítě do šátku. Už jej nijak nedotahujete. Pro některé ženy je to výhoda. Nemusí přemýšlet kolik si nechat místa pro dítě, protože kapsa se plně přizpůsobí dítěti. Je to pro ně tedy jednodušší než se učit úvaz pevného šátku.

U tohoto typu šátku se nejčastěji využívá úvaz “kříž s kapsou ven”. Elastické šátky stejně jako nosítka z elastického šátku jsou nosné do zhruba 6-8 kg dítěte, poté se začnou „prověšovat” a nošení v nich vám bude nepříjemné. Dítě tak nebude ve správné pozici a vás budou bolet záda.

Specifikace elastických šátků:

 • Šátek vyrobený z úpletu či teplákoviny. 
 • Šátek má univerzální velikost 5m.
 • Ve většině případů je složení bavlna a elastan.
 • Šátek velmi pruží právě díky elastanu.
 • Můžete jej prát v pračce i sušit v sušičce.
 • U tohoto šátku vážete většinou úvaz – kříž s kapsou ven případně kříž s kapsou uvnitř s roztaženými popruhy.

Značky vyrábějící elastické šátky:

 • Manduca Slings
 • Neko Sling
 • Boba
 • Hoppediz
 • CuddleBug 
 • Moby
 • Liliputi
 • Najell wrap

Předvázaný elastický šátek/nosítko:

 • Caboo
 • Liliputi
 • Infantino Together

❗ Elastický šátek i nosítko z elastického šátku je vždy potřeba vázat ve 3 vrstvách – přes dítě musí být tři vrstvy šátku. 

Elastický šátek Cuddle Bug
Caboo organics

Pevný šátek

Pevné šátky jsou také vhodné od narození. Můžete v nich nosit všechny děti i ty nedonošené. U nedonošených miminek volte šátek s opravdu nízkou gramáží, aby nemělo miminko kolem sebe tolik látky a dobře se vám vázalo.

Pevné neboli tkané šátky jsou jednou z nejuniverzálnějších variant, které si můžete pro nošení zvolit. Když si zvolíte šátek s vhodnou gramáží je možné v něm nosit od narození až po batole.

Pevný šátek poznáte od obšité metráže tak, že:

🌸 Pruží diagonálně a příčně. 

❗ Nesmí pružit vertikálně ani vodorovně. 

Čeho se při nákupu pevného šátku vyvarovat?:

❗ Určitě nekupujte šátky na dětských e-shopech, internetových lékárnách apod. 

Šátky, které jsou pevné (tkané) by se měli dobře dotahovat a měli obejmout ženu s miminkem tak, aby jim to bylo pohodlné, plně se jim přizpůsobí. Můžete v něm kojit přímo při nošení a navíc existuje spousta úvazů, které pro šátky můžete využít. Základním úvazem je však kříž s kapsou uvnitř, zjednodušeně KsK. Tento úvaz si nachystáte, vložíte dítě do šátku a až poté dokončujete úvaz. Na záda pak úvaz zvaný batoh.

V pevném šátku se dá nosit:

 • na břiše,
 • na zádech,
 • na boku

Značek šátků je opravdu mnoho. Můžete vybírat od českých, slovenských či jiných zahraničních výrobců. Většina značek se dá sehnat na českých eshopech se šátky jako je Šátkomanie, Vhadru, Išátky. Nákup je však možný u většiny výrobců přímo na jejich stránkách. Pokud si chcete pořídit šátek z druhé ruky, pak můžete volit cestu Fans skupin výrobců na Facebooku nebo přímo celorepublikových nosících skupin.

Omnifera Inception
AYU Europe

Velikost šátků

Je údaj, který nám udává délku šátku, který si chceme pořídit. Nejběžnější velikost, kterou zaváže prakticky každý je vel. 6 (4,6-4,8m). Je to tzv. základní velikost. Nejpoužívanějším úvazem je Kříž s kapsou uvnitř (KsK). Obecně lze říct, že normální postavy mohou sáhnout po vel.6, štíhlé postavy po vel.5 a postavy vysoké či silnější po vel.7

Délku šátku však nelze standardizovat. Každý z výrobců má velikosti jinak dlouhé a občas i jinak široké. Délky se mohou lišit o několik centimetrů. Proto je dobré si ověřit délku přímo u výrobce.

Délku vybírejte podle své konfekční velikosti. Myslete na to, že když se s šátkem učíte je lepší si zvolit šátek delší velikosti. Poté když už zvládáte uvázat KsK a začne vám delší část po vázání uzlů vadit bude dobré zvolit kratší velikost.

Pro delší šátek se rozhodujte i tehdy:

 • Pokud jste na rozmezí velikostí, vždy je lepší mít rezervu na bezpečné zakončení úvazu.
 • Máte zvolenou vyšší gramáž šátku, protože silné šátky berou při úvazu délku.

Zde přikládáme popis velikostí šátku s metry a konfekční velikosti.

Poté co určite jaká velikost je pro vás vhodná, bude to vaše základní velikost (tzv. base). Při hledání úvazů na Youtube se setkáte s označením base, nebo base -1 tzn. že daný úvaz zvládnete zavázat s velikosti o 1 menší než je vaše základní. 

Myslete na to, že úvazy na bok a záda chtějí trochu cviku. Proto je dobré je vázat s větší velikosti než se dostanete na ty kratší vel.2-4.

Gramáž šátků

Co je to vlastně gramáž? Je to údaj o váze šátku na metr čtvereční (g/m2 v zahraničí gms), který nám sděluje jak je šátek tlustý a jak velké dítě vlastně unese. Vypočteme jej jednoduchou rovnicí: g/m2=váha/(délka*šířka)

Přikládáme názorný příklad:

Šátek vážící 865 g, s délkou 4,68 m a šířkou 63 cm má gramáž 293g/m2

865/(4,68*0,63)= 293 g/m2

Orientačně lze tedy šátky označit:

 • do 200 g/m2  extra tenké šátky
 • 200-250 g/m2 tenké šátky
 • 250-290 g/m2 středně silné šátky
 • nad 290 g/m2 silné šátky

Teď když znáte gramáž šátku, lze říci, že čím má šátek vyšší gramáž tím je tlustší. V případě šátků ovlivňuje jejich nosnost nejen gramáž ale také vazba, způsob tkaní.

Často se dozvíte, že je gramáž jen číslo? Proč je tomu tak?

Hodně záleží na použitém materiálu. Není totiž bavlna jako bavlna. Například bavlna Giza je velmi měkká a nadýchaná. Většina příměsí zvyšuje nosnost, kromě bambusové viskózy. Ovšem přírodní bambus můžeme zařadit mezi len a konopí. Jsou to tenké příměsi, takže v gramáži nejsou moc poznat, ale za to unesou mnohem více než bavlna.

Záleží také na zvoleném způsobu tkaní a vazby. Pokud budete mít šátek, který je hustě tkaný a bude z nadýchaných materiálu bude méně prodyšný a proto bude mít i vyšší gramáž.

Co vám chceme o gramáži sdělit?

 • Gramáž vám pomáhá pochopit zda je daný šátek vhodný na novorozence či na větší děti.
 • Dává vám příklad jak silný šátek bude (laicky řečeno kolik je ho do ruky).
 • Poznáte zda vám bude stačit na jednovrstvý či vícevrstvý úvaz.

❗ Výběr šátku by neměl záležet jen na gramáži. Je to souhrn mnoha faktorů na které musíme přihlížet. Poté můžete dosáhnout požadovaného komfortu a budete si při vázání a následném nošení libovat jak jste si dobře vybrali.

Materiál

Materiálu je mnoho, zde je popíšeme krátce. Více o materiálech se dočtete v samostatném článku.

Bavlna je univerzální příměs, pokud s nošením začínáte rozhodně neuděláte chybu když si ji pořídíte. A proč? Bavlněný šátek je prakticky bezúdržbový – velmi snadno se o něj stará. Bavlnu můžete prát na vyšší teplotynesrazí se, nevadí ji dokonce ani sušička.

Bambus je vhodný pro novorozence, zvláště bambusová viskóza, saje 4× více než bavlna, je jemný a má antiseptické vlastnosti.

Vlna je měkká, poddajná a termoregulační, skvěle odvádí vlhkost. Můžete ji využít celoročně.

Hedvábí je velmi jemné, lesklé a lehce klouzavé. Dokáže držet stálé teplo i při velkých výkyvech teploty.

Repreve je umělé funkční vlákno, které se má podobné vlastnosti jako vlna. Narozdíl od vlny je ovšem bezúdržbovénemačká se a nemusí se žehlit.

Konopí dává šátku větší nosnost. Skvěle odvádějí pot a šátky sním jsou prodyšné.

Len je nosný, vzdušný a chladí. Oceníte jej především v létě.

Pak jsou tu příměsi jako kašmír, tencel a seacell, ale o tom už ve velkém článku o materiálech.

Závěrem

Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují výběr šátku. Pokud chcete jen jeden šátek volte nejspíše čistou bavlnu s gramáží okolo 250g/m2 . Jestli vám jeden šátek nebude stačit nezoufejte. Můžete postupně testovat v regionálních či republikových skupinách a najít ten ideální šátek právě pro vás.

Pokud si i tak nevíte rady s výběrem, obraťte se na nás a my vám rády poradíme. Přejeme vám krásné nosící chvíle s vašim miminkem.

Podobné příspěvky

Přejít nahoru