Nošení dětí v létě: Tipy na správný výběr nosítka i oblečení

Zamilovala jste si nošení svého děťátka v nosítku nebo šátku a nechcete se ho vzdát ani v létě? Dobrá zpráva – nemusíte! Připravila jsem pro vás praktické a maminkami (i miminky) ověřené tipy, jak si užít kontaktní nošení i v letních měsících.

Možná i vám samotným blesklo hlavou, jak to s tím nošením v létě vlastně je. Jestli se děťátko příliš nepřehřívá a jestli byste ho tedy opravdu neměly odložit do kočárku? Mohu vás uklidnit, že při správném výběru nosícího vybavení (šátku, nosítka, ale také oblečení) a dodržování několika zásad se nemusíte bát. Pokud tedy oba dva nošení zbožňujete, ani v létě není důvod, proč se ho vzdávat. Nicméně je pár věcí, na které je dobré si dát pozor. Jaké to jsou?

1. Výběr nosítka/šátku

Ano, existují nosítka a šátky určené speciálně na léto. Jsou ušité z materiálů s příměsí hedvábí, lnu, konopí, bambusu či tencelu a jsou tak více prodyšné a efektivněji absorbují vlhkost. Letní verze některých nosítek navíc mívají na zádech síťku pro lepší ventilaci. Tyto letní odlehčené verze šátků a nosítek pro děti ovšem můžete využít i celoročně, při jejich výběru už tak můžete brát v úvahu právě i letní nosící sezónu.

Můj tip: Z letních šátků doporučuji například Ring sling vhodný i do vody, šátky s příměsí lnu, hedvábí či konopí. V mé půjčovně nabízím k vyzkoušení a zapůjčení šátky tohoto typu převážně od značky Vatanai, ale letní verze šátků najdete zpravidla u většiny výrobců. Kromě odlehčeného šátku na nošení dětí ovšem zvažte i lehčí úvazy, jako je kříž s kroužkem nebo pirátský batoh, které také zlepší pocit miminka při nošení za horkých letních dnů.

Co se týká nabídky letních nosítek na trhu, je opravdu z čeho vybírat! S klidem tak můžete koukat třeba po nosítku pro děti Neko Switch Air baby nebo Lenny lamb lenny upgrade. Tato nosítka mají na zádech dítka praktickou síťku, díky níž se dítě nepřehřívá a nepotí. Také mohu doporučit nosítka značky KAVKA, které jsou ušité ze lnu a v létě tak mají rovněž skvělé vlastnosti. Ty najdete i u mě v půjčovně, kde si je můžete vyzkoušet, vypůjčit, ale také zakoupit.

Výběrem letního šátku či nosítka můžete zvýšit komfort vás i vašeho miminka, nicméně počítejte s tím, že zázraky ani tak nedovede. Je třeba se smířit s tím, že v létě se prostě budete potit a nelze tomu nijak zabránit. Důležitější je ovšem přemýšlet nad tím, jak pocení co nejlépe zvládnout.

2. Funkční oblečení je základ

Pokud byste ode mně chtěli jednu jedinou radu, jak v klidu a ve zdraví zvládnout nošení dětí v létě, byla by to tato – pořiďte si funkční oblečení. Vy i vaše děťátko. Oblečení z funkčních materiálů jako je třeba bambus totiž dokáže úplné divy – lehce zchladí vaši tělesnou teplotu, absorbuje a odvádí tělesný pot a navíc chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Skvělé zkušeností mám také s moderními materiály jako je letní merino s nižší gramáží a látky s příměsí hedvábí, bambusu či tencelu. Co bych naopak nedoporučila je oblečení ze 100% bavlny, protože to pocení naopak zhoršuje!

Na trhu existuje mnoho značek funkčního oblečení vyrobeného z přírodních i syntetických materiálů, které je navržené nejen pro dospělé, ale i pro děti a miminka. Tak neváhejte a poraďte se s odborníky. Já mohu doporučit také funkční oblečení Little Angel z termoregulačního materiálu Outlast, který je oproti merinu levnější a pružnější. Děti ho tak unosí mnohem delší dobu – například můj syn s velikostí 86/92 ještě stále oblékne i oblečení velikosti 62!

Všeobecně v létě dětem oblékejte do nosítka či šátku méně vrstev a nezapomeňte také na ochranu hlavičky pomocí šátku nebo čepice s kšiltem. Samozřejmostí je také používání opalovacích krémů s nejvyšším faktorem a ideálně minerálním filtrem, které chrání pokožku vystavenou slunci před škodlivým UV zářením.

3. Méně přímého slunce – více stínu

Pamatujte na to, že děti do šesti měsíců nejsou schopny dobře regulovat svou tělesnou teplotu. Nošením tělo na tělo tak svému děťátku sice pomáháte svou teplotu lépe regulovat, což je argument pro nošení v létě, nicméně nic se nemá přehánět. Pokud se vyhnete přímému polednímu slunci, budete vyhledávat stín a zvolíte vhodné funkční oblečení, bude ale nošení vašeho miminka naprosto bezpečné a příjemné.

4. Hydratace a kojení v létě

Zvýšené venkovní teploty vyžadují i zvýšený příjem tekutin, a pokud ještě navíc kojíte, tak o to víc! Nezapomeňte proto s sebou nosit také láhev s vodou, neslazeným bylinkovým čajem nebo ředěnou ovocnou šťávou. Předejdete tak dehydrataci, která se může projevit únavou, slabostí, bolestí hlavy i sníženou tvorbou mateřského mléka.

Velmi důležité je také dbát na pitný režim vašeho dítěte. Kojené děti budou v létě potřebovat častější kojení a změní se i složení mateřského mléka, které bude v létě obsahovat více vody právě pro zvýšenou potřebu hydratace. Pokud tedy máte v létě pocit, že vaše miminko vyžaduje častější kojení než dříve, je to zcela v pořádku. Vyjděte vstříc jeho potřebám, ale všímejte si příznaků možné dehydratace jako je tmavá moč, suchá ústa nebo únava – a včas na ně reagujte.

5. Plánujte aktivitu s rozumem

Ani v létě se nemusíte vzdávat svých pravidelných vycházek a výletů! Zkuste se ale vyhnout největšímu horku a vycházejte ven spíše ráno nebo večer, kdy je už chladněji. Myslete také na vhodnou trasu – chůze po rozpáleném městě nebude příjemná ani vám, ani miminku. Zamiřte spíše do lesa nebo stinného parku.

6. Oteklých a fialových nožek se nebojte

V létě často dostávám otázky, proč vašemu děťátku při nošení otékají a fialoví nožky. Vůbec se nemusíte děsit, je to způsobeno pomalejším průtokem krve v nožkách/nožce, který může způsobit zvýšený tlak v šátku nebo nosítku. Pokožka miminek je totiž velmi jemná a světlá, a tak jsou drobné žilky a kapiláry vidět i při sebemenším tlaku. Nicméně stačí s nožičkami lehce zacvičit, případně lehce roztáhnout popruhy pod zadečkem či posunout šátek a vše bude zase v pořádku.

Jak vidíte, nošení dětí v létě se může zdát náročné. S vhodným oblečením a tipy z tohoto článku si ale i v létě můžete užívat blízkost svého miminka bez zbytečného stresu a obav z přehřátí.

Podobné příspěvky

Přejít nahoru