Je to tady, chcete si pořídit nosítko a najednou nevíte, které si vlastně vybrat? Všude na vás vyskakují různé nabídky a vy nevíte jaké nosítko je to správné? Chcete, aby bylo pohodlné vám a zároveň, abyste svému miminku nějak neublížili? Tak to je náš článek právě pro vás!
Typy ergonomických nosítek
Nosítka dělíme podle různých parametrů, které si nyní popíšeme. Dle zapínání nosítka dělíme na celovázací, polovázací (hybridní) a celopřezkové. Dle velikosti existují nosítka jednovelikostní či rostoucí. Dle materiálu členíme nosítka na látkové či šátkové. Nosítka se také mohou lišit dle výroby, tj. zakázková výroba či skladová zásoba. Pak také existují specifické druhy nosítek, tj. pro dvojčata či onbuhimo.
Teď si určitě říkáte, je toho tolik a jaké je tedy vhodné právě pro mé miminko? Tak se na to pojďme podívat blíže. Jednotlivé typy si popíšeme a uvedeme jejich výhody a nevýhody.
Celovázací nosítka (Mei Tai)
Tyto nosítka vychází z tradiční asijské pomůcky na nošení dětí. Jsou to nosítka, která mají bederní pás vázací na uzel případně do RS kroužků. Ramenní popruhy jsou dlouhé jako u šátku, mohou být úzké nebo široké. Vážeme je na zádech do kříže.
Bederní pás může a nemusí být vypolstrovaný. Tento typ nosítek bych volila spíše na novorozence a malá miminka. Výrobci však stále častěji tvoří i nosítka pro velké batolata. U velkých děti je problém s dobrý dotažením bederního pásu, tím pádem horším rozložením váhy. Navíc je s tímto nosítkem hodně práce i co se týká usazení dítěte a dotažením ramenních popruhů.
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tohoto nosítka?
Výhody:
- Poskytuje velkou variabilitu díky vázacímu bedernímu pásu i ramenním popruhům.
- Váha dítěte se rovnoměrně rozloží díky dlouhým a často širokým popruhům. Navíc se dokáží přizpůsobit každé postavě.
- Může sedět ženám jak v těhotenství tak po porodu/SC díky málo či vůbec vypolstrovanému bedernímu pásu, který netlačí tolik na bříško.
- Váže se jednodušeji než šátek.
Nevýhody:
- Problém s dotažením bederního pásu a rozložením váhy těžšího dítěte.
- Horší usazení a manipulace s velkým batoletem.
- Při těžké váze dítěte může být uzel na zádech velmi nepříjemný.
- Jelikož máte mnohdy dva uzly na zádech, musíte být obezřetní ať nerozvážete ten nesprávný.
Polovázací nosítko, tj. hybridní
V zahraničí se setkáte s názvem Half Buckle. Jedná se o nosítko na půl cesty mezi celovázacím a celopřezkovým. Kombinuje tedy výhody přezkového bederního pásu a vázacích šátkových popruhů. Vážeme je na zádech do kříže.
Každá značka dělá tyto nosítka trochu jinak. Setkáte se s delšími i kratšími ramenními popruhy. Stejně tak, že narazíte na ramenní popruhy co budou polstrované, či jen šátkové bez výplně, úzké či široké. Toto nosítko se velmi doporučuje na novorozence. Skvěle však zvládne i starší a větší děti, zde je potřeba myslet na vhodně zvolený typ a velikost nosítka.
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tohoto nosítka?
Výhody:
- Poskytuje variabilitu díky ramenním popruhům a stabilitu díky přezkovému bedernímu pásu.
- Pevné a precizní dotažení bederního pásu.
- Minimální nastavování – nastavuje se jen prostor pro dítě a upravuje se bederní pás.
- Vhodné pro začátečníky a pro střídání mezi více nosícími osobami.
- Lehce nastavitelné a pohodlné pro nošení na zádech.
Nevýhody:
- Delší ramenní popruhy mohou překážet a vadí při nastavování venku ve špatném počasí-(válíte cípy po zemi a mohou se snadno ušpinit).
- Je potřeba popruhy občas přežehlit.
- Náročnější manipulace s velkým a neposedným batoletem.
- Méně skladné oproti celopřezkové verzi.
Celopřezkové nosítko
V zahraničí se setkáme s názvem Full buckle. Jedná se o nosítka, která mají bederní pás i ramenní popruhy na přezky a jsou opatřeny mezilopatkovou (hrudní) sponou. Tento typ nosítek je nejrozšířenější a zároveň nejpoptávanější. Nosítka doporučujeme jak od malých miminek tak pro větší děti. Vždy je však potřeba myslet na správně zvolenou velikost.
Můžete se setkat s variantou křížení popruhů. Buď to bude model, který lze nosit tak, že jsou popruhy rovně zapnuté a díky dvojpřezce lze přepnout na křížení. Existují také varianty kde je křížení jako základ a dodává se přídavná mezilopatková spona na nošení rovně, případně může tato spona úplně chybět.
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tohoto nosítka?
Výhody:
- Rychlost nasazení.
- Pevné a precizní dotažení bederního pásu i ramenních popruhů.
- Různé typy polstrování bederního pásu a popruhů, lze tak zvolit co je rodiči nejvíc pohodlné.
- Lepší kontrola podsazení a symetrie.
Nevýhody:
- Delší a složitější výběr nosítka. Je potřeba vyzkoušet více typů, než najdete to co vám sedí.
- Snadné rozštelování a následné “špatné” nastavení nosítka.
- Náročnější nastavování v začátcích, tak i při přenastavení u více nosících osob.
- Větší soustředění a ohebnost pro dospělého – zvláště při zapínání mezilopatkové spony.
Nyní jsme si popsali výhody a nevýhody hlavních typů nosítek. Představili jsme si jejich hlavní rysy a pro jak velké děti bychom jednotlivé typy nosítek volili my. Ještě si to, ale shrneme.
Nejlepší nosítka pro novorozence jsou celovázací či polovázací. Mnohem lépe se přizpůsobí a jsou vhodné díky minimálnímu nastavování i pro začátečníky. Celopřezková nosítka jsou pro novorozence také vhodné, ovšem už to chce zručnost při nastavování.
V případě batolat a velkých dětí bychom se úplně vyhnuli celovázacím nosítkům, díky jejich nevypolstrovanému bedernímu pásu. Polovázací nosítka by šli určitě využít, jen je potřeba myslet na správně zvolenou velikost.
Jednovelikostní či rostoucí nosítko?
Hlavní typy nosítek jsme si teď popsali. Nyní se podíváme jaký je rozdíl v jednovelikostním a rostoucím nosítku.
Jednovelikostní nosítko
Nosítko, které nemá nastavení sedu ani zádové opěrky. Je určeno jen pro určitou velikost. Rychlé nasazení, bez předchozího dlouhého nastavování. Nosítko většinou minimalistického vzhledu. Označuje se názvy jako mini, baby, mezi, toddler atd. Není moc výrobců, kteří je šijí.
Tyto nosítka jsou většinou až od 4 měsíců a nevydrží zase extra dlouho. Například od 4-14m, vždy však záleží i na proporcích dítěte. Můžete mít 10m dítě, které už se do menší verze nevejde a ta následující je mu ještě velká. Podle našich zkušeností se nejvíce jednovelikostních nosítek prodává hlavně ve verzi toddler. Také jinak nosítek určených pro batolata od 18m a velké děti, kde si nosítko pořizujete vyloženě jen na občasné poponášení na výletech.
Rostoucí nosítko
Modernější typ nosítek. Má nastavení šířky sedu, délku zádové opěrky a mnohdy i nastavení za hlavou dítka. Vydrží vám delší dobu než jednovelikostní nosítko. Před prvním použitím je potřeba delší čas pro nastavení nosítka. Poté už je nasazení velmi rychlé. Je potřeba jej po určité době opět přenastavit. Označuje se názvy jako uni, flexible, grow, free to grow, rostoucí, atd.
Tady bych si však dala pozor a nekupovala nosítko, které je od narození po chodící děti tzv. na celé nosící období. Je tam pro novorozence zbytečně moc ohybů a pokrčené látky, takže vám ani miminku to nemusí sedět a vyhovovat.
Rostoucí nosítka mají tři kategorie rozdělení. Novorozenecká, pokračovací a batolecí nosítka. Jsou to kategorie podle rozdělení výrobců na věkové kategorie. Vždy je však potřeba myslet na to, že každé dítě je jinak velké, těžké a zpevněné. Proto je dobré se dívat na to jakou velikost nosí vaše dítě a my se vás na to při poradenství vždy ptáme.
Nyní se podíváme na jednotlivé kategorie blíže.
Novorozenecká rostoucí nosítka
Jsou to nosítka od narození do cca 12 měsíců -tj. vel. 80/86. Nosítko je vhodné opravdu pro nejmenší děti. Tyto nosítka mají lepší uzpůsobení utahování kolem krčku, případně snazší uchycení srolované kapucky. Je to kvůli podpoře hlavičky pro miminka, která ji ještě nedrží.
Některé modely mají dvojí upínání přezek. Klasické upínání v polovině zádové opěrky, které využijete od zhruba 3-4 měsíců věku dítěte. Dále pak spodní upínaní na bederním pásu (i zde jsou pak rozdíly – upnutí pod zadečkem dítka, nebo na vrchní hraně bederního pásu). Spodní upínaní usnadňuje lepší podsazení novorozeného dítěte. Snižuje a minimalizuje to tlak na záda novorozených dětí.
Pokračovací rostoucí nosítka
Tyto nosítka jsou obvykle od 2-4 měsíců a vel. 62 do 2,5 let a vel. 98. Tato kategorie se považuje za nejrozšířenější na trhu. Mají jen jedno upínání přezek a to klasické v polovině zádové opěrky. Stahování za krčkem většinou nemají. Najdou se však modely, které stahování mají. V případě chybějícího stahování, se dá srolovat kapucka a využít ji jako oporu, stejně jako u novorozeneckých nosítek.
Batolecí rostoucí nosítka
Jsou to nosítka obvykle od 1 roku a vel.80 do 3-4 let a vel. 116. Tato kategorie vyniká ve velkých, robusních a nosnějších nosítkách, tak abyste v nich unesli velké děti. Tyto nosítka mají většinou pevnější a mohutnější bederní pás a větší polstrování ramenních popruhů. Ve většině případů nemají stahování za hlavičkou, ale opět se najdou modely, které stahování mají.
Prosím mějte na paměti, že v jednotlivých kategoriích se nosítka mohou, i přes stejné aspekty, mírně lišit. Většinou jsou rozdíly výraznější hlavně v horní hranici použitelnosti. Některá novorozenecká nosítka jsou použitelná jen do vel. 74 a jiné vydrží až do vel. 92.
Naopak v batolecí kategorii je možné vidět rozdíly na obou hranicích použitelnosti. Některá nosítka lze využít již od vel. 74, jiná zase vydrží až do vel. 122.
Co z toho článku závěrem vyplývá?
- Celovázací nosítka jsou vhodná hlavně pro novorozence a nejmenší děti. Díky chybějícímu polstrování bederního pásu jsou pro starší děti méně vhodná.
- Nemusíte se bát pořídit polovázací nosítko také pro batolata, protože je zvládnou stejně dobře jako novorozence.
- Celopřezkové nosítko je super už od narození. Jen je potřeba jej vyzkoušet, vybrat správnou velikost a dobře jej nastavit.
- Jednovelikostní nosítka nemají nastavování sedu ani zádové opěrky. Mají minimalistický vzhled a jsou vhodná spíše až od 4 měsíců věku dítěte. Vyrábějí se však málo a nejprodávanější je kategorie toddler nosítek pro starší děti na poponášení.
- Rostoucí nosítka se dají nastavit v šířce sedu i v délce zádové opěrky. Vydrží mnohem déle než jednovelikostní nosítka. Dají se využít již od narození. Po prvotním nastavení je jejich použití velmi rychlé. Je potřeba si dát pozor na tzv. nosítka na celé nosící období.
- Můžete pořídit novorozenecké nosítko bez obav, že vám dítě brzy vyroste. Není to vůbec nevýhodná investice. Pokud totiž pořídíte novorozenecké nosítko a dítě vám z něj vyroste můžete hned pořídit nosítko batolecí. Není tedy potřeba pořizovat pokračovací nosítko a můžete tím výrazně ušetřit.
- Pokračovací nosítko určitě nepokryje celé nosící období. I přesto, že to výrobci uvádějí velmi rádi. Některá nosítka by sice mohla vydržet do 2,5-3 let, ale nosnost bederního pásu to nezvládne. Některá sice vydrží déle a mají nosnější bederní pás, ale nemají dostatečný velikostní rozsah.
- Není potřeba čekat až bude dítě v daném věku, které je uvedeno u nosítka výrobcem. Je potřeba nosítko vyzkoušet, jak dítěti nosítko sedí. Pro některá dítka budou pokračovací či batolecí nosítka použitelná třeba dříve než je uvedeno, některá do nich dorostou až mnohem později.
- Vždy si nosítko pečlivě vyzkoušejte, protože musí sedět vám i miminku. Nemůžete totiž spoléhat na recenze na internetu. Každý máme jinou postavu a jinak velké dítko. Proto byste tyto recenze měli brát pouze jako informativní a řídit se při výběru pouze podle toho co jste vyzkoušeli a co vám sedí.
Věříme, že teď pro vás bude vybírání nosítka zase o něco jednodušší. Vždy je důležité dát na sebe a své pocity, co vám sedí a pokud si nejste jistí je potřeba nosítko před koupí opravdu vyzkoušet.
Upozorníme však na jeden fakt a to, že pokud jakýkoli výrobce uvádí, že jeho nosítko vydrží do 20kg, neznamená to, že do této váhy opravdu vydrží. Je to pouze hmotnost, na kterou jsou daná nosítka testovaná.
Nezapomeňte si přečíst náš další článek na téma zda je lepší látkové či šátkové nosítko!
A pokud si stále nejste s výběrem jistí, neváhejte a kontaktujte nás přes formulář, na Facebook nebo Instagram. Mile rády vám poradíme.
Podobné příspěvky
Co udělat pro kojení již v těhotenství?
Když žena otěhotní, já nadšená. Také jsem to tak měla a má…
Látkové nebo šátkové nosítko? Toť otázka!
Na trhu najdete spoustu šátkových i látkových nosítek. Většina lidí zvláště v…
Vlastnosti materiálu – příměsí šátků na nošení dětí
Většina výrobců šátků dělá kromě klasických bavlněných šátků také šátky s příměsí….
Vybíráme první šátek na nošení dětí
Brzy se vám má narodit vaše miminko, nebo jej již držíte v…
Nosíme v zimě – aneb jak obléct sebe a dítě
Venku už se nám ranní teploty blíží pomalu nule. Přemýšlíte každé ráno…
Recenze na šátky od společnosti AYU
Měli jsme možnost v naší regionální skupině testovat šátky od společnosti AYU….
Nošení na podzim
Teploměry nám po ránu ukazují už nějaký ten den nízkou teplotu. Navíc…
Jak správně nastavit nosítko? Aneb nejčastější chyby při nastavení nosítka
V tomto článku vám pomocí fotografií ukážeme jak si správně nastavit nosítko….
Nošení v létě
Je to opět tady. Po roce se nám vrátilo léto a vy…