Co udělat pro kojení již v těhotenství?

Když žena otěhotní, já nadšená. Také jsem to tak měla a má to tak jistě i mnoho z vás.

První, co každou z nás po zjištění, že jsme těhotné, napadne, je fakt, že si musíme sehnat vitamíny, zajistit si kontrolu u doktora a vymyslet, jak to říct partnerovi/manželovi.

Poté, co máme potvrzené, že je s těhotenstvím vše v pořádku, začínáme hledat informace o porodu, řešíme, zda si vybrat dulu nebo porodní asistentku a také zkoumáme možnosti, který předporodní kurz by pro nás mohl být ten nejlepší.

Na co však mnoho žen zapomíná, a potkávám to neustále kolem sebe, je fakt, že na kojení se žádná z nás nepřipravuje. Kojení totiž půjde samo, to říkají všude. Ono to nějak dopadne. Prostě se narodí miminko a je to!

Opak je pravdou. Často žena porodí a najednou zjistí, že vlastně neví, co má dělat, a nikdo jí to neukázal. Říkáte si: „Co udělat pro to, abych to mohla u sebe změnit?”

Příprava na kojení je stejně důležitá jako příprava na porod!

Ano, je to tak. A za tím si stojím. Jak po svých zkušenostech s prvním synem, tak i po zkušenostech od mých klientek, které samy přiznaly, že kdyby to mohly změnit, rozhodně absolvují přípravu na kojení již v těhotenství.

Kojení je přirozená věc, ale je dobré a potřebné se jí věnovat již v těhotenství.

Když porodíme své první dítě, mnohdy ani nevíme jak přesně jej máme držet. Nevíme, jak jej tedy správně napolohovat ke kojení. Jo, viděly jsme to s panenkou na předporodním kurzu, ale to je odlišné. Teď je to tady, naše miminko. Tak křehké a jemné, že se bojíme s ním udělat jakýkoliv pohyb.

Na šestinedělí přijdou sestřičky, které to třeba nemyslí zle, ale ony držely v rukou stovky takových miminek a je to pro ně „rutina”. Přijdou, položí, ukážou a odejdou. Mají více práce a často nemají čas se u nás zdržovat.

Tady nastává ten moment!

Když totiž absolvujete předporodní přípravu s laktační poradkyní, která vám vše vysvětlí teoreticky a zároveň s vámi vše projde i po praktické stránce, tak se vám potom v nemocnici s miminkem pracuje mnohem lépe. Víte, kde jej chytit, víte, jak si jej položit.

A co je bonusem této přípravy? Máte kontakt na laktační poradkyni, které důvěřujete, protože s vámi vše prošla v těhotenství, a když nastane situace, kterou sama v porodnici nevyřešíte, tak se jí ozvete. Buď vám poradí po telefonu, a nebo za vámi dorazí a podpoří vás na místě.

Co vše může obsahovat předporodní příprava?

Jsou různé poradkyně, každá má svůj styl předporodní přípravy, každá učí lehce jinak a má k tomu jiný přístup.

Obecně by měla předporodní příprava obsahovat:

 • Informace o tom, kdy se tvoří mléko v těle ženy a jestli je potřeba prsa na kojení předem připravovat.
 • Jaké jsou nejčastější mýty o kojení.
 • Jak kojení funguje a co vás na něm může překvapit.
 • Jak poznáte, že má dítko zájem o kojení, jestli opravdu pije mléko a nebo jenom dudlá.
 • Vysvětlí vám různé možnosti začátku kojení po různých porodech.
 • S čím se můžete setkat na oddělení šestinedělí.
 • Co si na kojení připravit do porodnice a co můžete s klidem nechat doma.

U mě se podíváme ještě na praktické věci jako je:

 • Jaké jsou možné polohy ke kojení po různých typech porodů.
 • Jak na samopřisátí.
 • Jak si již v porodnici uvázat šátek a nakojit v něm.
 • Jak na noční kojení a spaním již v porodnici.

Jako bonus navíc dostanete v rámci mé předporodní přípravy na kojení i jemnou těhotenskou rebozo masáž s ukázkami technik, které s vámi může provádět i váš partner/manžel.

Závěrem

Předporodní příprava na kojení není zbytečnost, je to naopak důležitá součást. A pokud si ji dopřejete, vrátí se vám její investice mnohonásobně, protože si ušetříte spoustu nervů, stresu a nevyžádaných rad, které vám ublíží místo toho, aby vám pomohly.

Začít svou cestu předporodní přípravou je podle mě ta nejlepší volba. Získáte tak dostatečný prostor pro vstřebání informací a možnost připravit se v klidu na svou budoucí roli.

Investujte do sebe už teď! Objednejte si předporodní přípravu na kojení. Jsem tady pro vás!

Podobné příspěvky

Přejít nahoru