Nošení na podzim

Teploměry nám po ránu ukazují už nějaký ten den nízkou teplotu. Navíc začal školní rok a vy musíte vyrazit se starším do školky nebo školy. Co na sebe a miminko, aby vám po ránu nezmrzlo? Jenže pak jdete do města a kolem poledne už je zase teplo. Co s tím? 

Kolik z nás si tuto otázku ráno položilo? Jak vlastně nosit na podzim?

Jak obléknout dítě?

Tady platí, že je důležité, aby dítě mělo zateplené nožičky a hlavu. Na nohy můžete zvolit ponožky z merino vlny, outlastu nebo bavlněné capáčky. Na hlavu pak čepičku, ideálně kuklu, aby miminko mělo krytý krk.

Merino oblečení Lambio

A co na zbytek těla? Ideálně do roku dítěte bych volila nosit dítě pod společnou mikinou či bundou. V tomto případě stačí dítě obléknout jen do jedné vrstvy. Můžete zvolit opět oblečení z merino vlny (na fotce značka Lambio) nebo outlastu. Oba tyto materiály odvádějí pot, rychle schnou a jsou termoregulační. Nestane se však nic, když dáte dítěti bavlněné body a tepláky s ponožkami či punčocháče. Pokud vám dítě dává ruce ven z nosítka či šátku, zvolila bych ještě nějakou tenčí mikinu

Pokud už máte chodce a střídáte nošení a chůzi. Bude příjemnější nošení na oblečení (mikině nebo bundě). Poté bych kromě hlavní vrstvy volila ještě overal nějaký měkký, pohodlný. Buď teplákový nebo softshellový. 

Když nosíte na bundě nemáte jak dítě zahřát. Proto je potřeba myslet na to, aby dítěti nebyla zima zvlášť pokud jej mezi nošení pouštíte a mohlo by být zpocené a následně nachladnout. Když je teplo, stačí tepláky (případně pod tepláky punčochy), tričko, mikina, boty a krytí hlavy. Když je ale chladno, sychravo a vítr, tak rozhodně vsaďte na funkční oblečení. Merino nebo outlast a softshell jsou pro tyto dny ideální. Softshell hlavně kvůli tomu, že nepromokne a neprofoukne. Když už se dítě zašpiní od bláta stačí to jen otřít a je to.

Jak obléknout sebe? 

S miminkem je dobré si pořídit nosící oblečení (mikinu a bundu), zvláště pokud kojíte. Kdybyste vázali dítě na bundu tak by kojení nebylo možné. Navíc se vám bude lépe přecházet ze zimy do tepla. Dítko bude mít vrstvu oblečení jako doma a vy v teple jen pohodlně rozepnete zip na společném oblečení a bude vám oběma příjemně.

Nosící bunda Angel Wings

Jsem typ co raději oblečení vrství a v případě potřeby vrstvu uberu či přidám. Někdy je lepší obléknout dítě méně. Dítěti může být sice chladněji, ale je lepší když se zahřeje o vaše tělo, než aby bylo zpocené a nebylo mu příjemně. Když už je venku opravdu zima, je za mě lepší nosit společně s nosící bundou i nosící mikinu. Je to přeci jen pohodlnější, než dávat dítěti overal. Navíc pokud bude mít malé mimiko na sobě ještě overal půjde vám špatně podsadit a navíc se ještě zpotí dříve než dokončíte úvaz. Kromě nosící mikiny můžete pořídit zavinovací svetr a nebo se spokojit s partnerovou mikinou.

Nosící bunda BrnKačka
Nosící bunda Shara
Nosící mikina Little White Dandelion

A jaké jsou další možnosti když se vám nechce pořizovat nosící oblečení?

Máte svého oblečení dost? Nechte si vyrobit nosící vsadku, která bude pasovat do vašich oblíbených kousků. Je to podobné jako nosící oblečení. Je to levnější varianta. Jediné menší mínus vidím v tom, že nemůžete přesunout dítě na záda.

Říkáte si, že ani to není pro vás? Máte už doma chodící dítě a netoužíte jej nosit pod bundou. Najednou jedete na výlet na hory, dítě se chce nosit a vy nemáte jak ho zateplit, když po náročné procházce usne v nosítku? My řešení známe!

Nosící kapsa od Veka nosítko

Další možnosti je nosící kapsa. Dá se využít pro chodce i malá miminka. Je ovšem důležité děti více obléknout. V případě malého miminka si obléknete kapsu na dítě v nosítku či šátku a poté svou bundu. V tomto případě vám může pod kapsu lehce foukat.  Když máte doma chodce už si bundu zapnete. Dítě dáte do nosítka (šátku) a poté nasadíte kapsu. Tady bude také foukat navíc má dítě ruce venku. Proto je dobré mu nasadit také rukavice.

Při nošení v kapse nezapomínejte hlavně na overal v teplejších dnech stačí teplákový. Když je chladno tak raději softshellový.

Co na krytí vašeho krku?

Většina výrobců má už krytí krku pro nosící osobu vyřešenou. Pokud pořídíte levnější kousky nosícího oblečení, nosící vsadku nebo kapsu, krytí krku tam není řešeno vůbec. Nejlepší je sáhnout po nákrčníku. Mě se nejvíce osvědčilo když jsem kojila své děti při nošení pořídit si kojící rolák. Vyřešíte tak krytí svého krku a zároveň bez problémů nakojíte. 

Na závěr si to shrneme:

Jak vhodně obléknout děťátko do nosítka/šátku:

 • body s dlouhým rukávem (merino, outlast, případně bavlna)
 • legíny/tepláky/punčochy (v chladném počasí overal s otevřenými nohavicemi na konci)
 • ponožky (pokud dáváte legíny či tepláky)
 • capáčky na nožky (pokud nemáte tak ponožky z merino vlny)
 • kuklu (popř. čepici s nákrčníkem)
 • když dává ruce dítě ven a je chladno tak ještě obléknout mikinu
 • rukavičky, pokud je potřeba

Jak obléknout sebe s miminkem:

Jak obleknout sebe s dítětem, které chodí:

 • jako hlavní vrstvu bavlněné triko, merino či outlast
 • Při teplejším počasí nosící mikinu nebo zavinovací svetr
 • Při chladnějším počasí nosící bundu, bundu s nosící vsadkou nebo kapsu
 • Nezapomenout na krytí krku (nákrčník případně rolák)
 • hlavní vrstva je stejná
 • dítě se váže na mikinu/bundu
 • v případě nutnosti zateplení volíme nosící kapsu

Užijte si nošení i na podzim. V případě potřeby vám rády s výběrem oblečení pomůžeme. Neváhejte se na nás obrátit.

Nosící mikina Shara

Podobné příspěvky

Přejít nahoru