Látkové nebo šátkové nosítko? Toť otázka!

Na trhu najdete spoustu šátkových i látkových nosítek. Většina lidí zvláště v FB skupinách o nošení, vám bude tvrdit, že šátkové nosítko je to jediné, které byste měli pořídit. Jak to tedy je? Jsou látková nosítka opravdu tak špatná?

Na mém blogu již najdete článek o tom, jak si vybrat nosítko. Najdete v něm rozdělení podle zapínání a velikostí. Dalším rozdělením je právě to, zda je lepší látkové či šátkové nosítko. Tak se na to pojďme podívat.

Šátkové nosítko Fidella Flowclick a látkové nosítko Srdíčko (3 měsíce-3 roky)

Šátkové nosítko

Šátkové nosítka mají své plusy i mínusy. Všechny si je postupně popíšeme. Většina šátkových nosítek je vyrobena u výrobce šátků. Například Fidella, Lenny Lamb, Sestrice, Dydimos, Vatanai, Moyo (ale ti nejsou přímo výrobci šátků). Případně si můžete k výrobci nosítka dodat svůj šátek a on vám z něj nosítko ušije. Například Veka, Srdíčko, MartyS, Zumbucca a další.

Doporučujeme opravdu zvážit výběr šátku ze kterého si necháváte nosítko šít. Ideální jsou samozřejmě bavlněné šátky s vyšší gramáží. Na novorozenecká nosítka nevadí ani šátky s nějakou příměsí, protože nedostávají tak zabrat. Vždy si pořiďte k šátkovému nosítku slintáčky (chrániče ramenních popruhů). Zamezíte tak častému praní celého nosítka.

Plusy

  • Jsou měkčí, poddajnější a lépe dítě obejmou a podepřou což je výhoda hlavně u novorozených dětí. Díky toho se miminka do nosítka lépe umísťují.
  • Jsou pohodlná i pro nosící osobu. Díky šátkovým popruhům se nosítko lépe přizpůsobí. Popruhy bývají zpravidla více polstrované a měkčí oproti látkovým.
  • Mají krásné, zajímavé a někdy i neotřelé vzory. Jsou i šátky, kde jejich vzor vynikne lépe na nosítku než když je šátek navázaný.

Mínusy

  • Jsou náchylnější na očka a nitky pokud zvolíte na ušití šátek, který na to není vhodný (tenké šátky nebo šátky s příměsí merina či hedvábí, s povolenější vazbou).
  • Pokud máte dítě co více blinká nebo se vám jen často stávají nehody dostává šátek dosti mechanicky zabrat čištěním a praním.

Tyto negativa se nemusí týkat všech šátkových nosítek. Může se stát, že se vám častým používáním, některé části nosítka opotřebí rychleji. Přeci jen šátek vážete pořád jinak, na jiných místech, než je využito nosítko. Právě náchylnější příměsí mohou způsobit výraznější opotřebení či vznik žmolků. Pokud kupujete šátek na ušití nosítka vždy si ohlídejte jak moc byl šátek nošený. Tohle vše má vliv na životnost nosítka.

Šátkové nosítko Neko Sling switch baby

Látková nosítka

I u těchto nosítek si popíšeme postupně plusy i mínusy. Látková nosítka byla chvíli na ústupu díky šátkovým nosítkům. Jsou zde však čeští regionální výrobci, kteří dokázali, že látková nosítka nemusí mít jen tvrdé a nepoddajné látky. Patří mezi ně například Veka, Srdíčko, MartyS, Elihandmade a další. Jsou zde však i velcí výrobci, kteří jsou na trhu látkových nosítek více známí. Například americká Tula a Ergobaby, německa Manduca a nebo české Kibi.

Plusy

  • Látková nosítka bývají z pravidla levnější než šátková nosítka. Není tomu tak vždy. Také záleží zda pořizujete nosítko nové či z druhé ruky.
  • Můžete si různě kombinovat látku na část pro dítě i na popruhy s bederním pásem.
  • Jsou odolnější, zvláště vůči mechanickému poškození. Látka bývá bavlněná a tak není problém je občas vyprat na 60°C. I přesto doporučujeme pořídit si k nosítku slintáčky, abyste předešli zbytečnému praní celého nosítka.
  • V současnosti jsou po zanošení látková nosítka relativně měkká podobně jako šátek.

Mínusy

  • U některých výrobců stále najdeme látky, které jsou tvrdé a nepohodlné.
  • Nejsou úplně vhodné na novorozence. Látka se tolik nepřizpůsobí malému miminku. Osobně bych jej poridila až pro starší dítě okolo 4 měsíců.
  • Můžou se nosící osobě špatně přizpůsobit, alespoň do té doby než jej zanosíte a nastavíte dle potřeby.

U látkových nosítek je pevnost materiálu pro některé rodiče problém. Necítí se v něm dobře. Je proto lepší si nosítka vyzkoušet a zjistit co vám bude vyhovovat.

Látkové nosítko Elihandmade 2v1

Určitě si nosítko vyzkoušejte, každému totiž sedne něco jiného. Abyste zjistili, že vám nosítko opravdu sedí je potřeba jej vyzkoušet delší dobu. Někdy to, že vám nesedí vyjde najevo až po delším použití. Skvělou příležitostí je půjčovna nosítek, a tam si nosítko vyzkoušet, případně zapůjčit. 

A pokud si stále nejste s výběrem jistí, neváhejte a kontaktujte nás přes formulář, na Facebook nebo Instagram. Mile rády vám poradíme.

Podobné příspěvky

Přejít nahoru