Nosíme v zimě – aneb jak obléct sebe a dítě

Venku už se nám ranní teploty blíží pomalu nule. Přemýšlíte každé ráno v čem ponesete své miminko, když potřebujete odvést starší dítě do školky/školy? Mikina co jste pořídili na podzim už nestačí, protože je vám chladno? Bavlněné body už dítě nezahřeje. Co teď s tím? Je potřeba se připravit na nadcházející zimu.

Jak obléct dítě?

Obecná rada tvrdí, že by dítě mělo mít o jednu vrstvu oblečení navíc oproti rodiči. Platí to i zde? Není tomu zcela tak. Je důležité myslet na to, že šátek nebo nosítko je ta vrstva navíc. Říkáte si, co to, ale v praxi znamená?

Pokud už byste si oblékli na halenku s dlouhým rukávem tenkou mikinu a bundu. Oblečete dítě do body s dlouhým rukávem, punčoch, přes vás dáte šátek/nosítko, tenkou mikinu a bundu. Pokud máte o něco více zimomřivé dítě můžete mu přidat tenčí mikinu. Myslete však na to, že je lepší když dítě vydrží chvíli nepříjemného chladna, než aby bylo zpocené a přehřáté. Vždy je lepším mít pro dítě oblečení z outlastu či merino vlny. Bavlněné oblečení vám sice poslouží dobře, ale pro pohodlí vás i dítěte jsou outlast a merino vlna neocenitelní pomocníci.

Přikládáme vám zde pár fotek a možností jak děti oblékat v různých teplotách. Jsou to obecné rady, kterými se nemusíte striktně řídit. Vy víte jak nejlépe obléci své dítě. 

Nezapomeňte na zateplení nohou a hlavy!

Důležité v chladných měsících je, aby měli děti zateplenou hlavu a nohy. Tyto části těla nekryje vrstva šátku a je potřeba je více zateplit. Na hlavu jsou ideální kukly ať už z outlastu či z merino vlny. Na nohy jsou skvělé softshell capáčky, pokud je nemáte můžete využít návleky na nohy a vaše termo ponožky jak je vyobrazeno na jedné z fotek.

Pokud vám dítě vystrkuje často ruce a vrchní část těla z šátku a mikiny (toto se děje zvláště u dětí okolo 1 roku), je lepší jim obléci tenkou bundu, teplejší mikinu případně jak je na fotce část ustřižené kombinézy. 

Nezapomínejte zateplit také dítě, které nosíte na bundě. I to musí mít na nohou capáčky či boty, které mu udrží nohu v teple. Pokud jej nechcete, aby měl na sobě bundu, vezměte bundu s sebou a pokud chodce v průběhu nošení sundáte tak mu ji pohodlně oblečete. Předejdete tak zbytečnému zpocení a přehřátí. Další možností nošení na bundě je pořízení merino overalu. Bývají často více velikostní tím pádem i déle vydrží a dítě bude v teple. Vyplatí se to zvláště ve chvíli kdy víte, že chodce nebudete sundávat a jdete uspat na procházku případně se přesouváte delší trasu z bodu A do bodu B a nikde dítě nesundáváte.

Zde je ukázka vrstvení a toho jak se může dítě obléknout do merino oblečení v zimě. Tuto variantu bych volila pokud máte jen nosící bundu nikoli mikinu. Případně s bundou a mikinou v horských oblastech.

Jak obléknout sebe?

Variant je více, záleží na tom zda budete nosit sama, nebo se budete střídat s manželem. Díky toho si můžete vybrat nosící bundu, vlastní bundu s přidanou vsadkou a zip adaptéry nebo nosící kapsu.

Nosící oblečení (bunda, mikina, zavinovací svetry)

Výrobců co šijí nosící oblečení je opravdu hodně. Někteří dělají k nosící verzi i možnost těhotenské vsadky a díky toho tuto bundu využijete opravdu hodně. Důležité je myslet na to, aby bunda měla nosící vsadku, krytí krku nosícího, kapucku pro dítě a ideálně i pro nosícího. Také by nemělo chybět stahování v dolní části i v dalších úrovních vsadky a pokud přemýšlíte i nošení na zádech tak, aby mělo zip, který předělání vsadky umožňuje.

Prošívaná bunda Angel Wings
Softshell bunda BrnKačka

Buďte při výběru opatrní. Softshell nosící bundy se dají pořídit z letního i zimního softshellu. Pokud víte, že vás čeká jen lehká městská zima a nejste zimomřiví můžete pořídit bundu z letního softshellu případně nějakou větrovku či prošívanou bundu. Bydlíte na horách, raději nosíte jen jednu vrstvu nebo prostě nemáte rádi vlezlou zimu? Raději sáhněte po zimním softshellu. Extra teplé nosící bundy má značka Wombat

Softshell bunda Angel wings

Bunda s nosící vsadkou

Bundy s nosící vsadkou oceníte, pokud nechcete investovat do speciální bundy. Stačí pořídit vsadku se zip adaptéry, které budou sedět do vaši bundy nebo bundy vašeho manžela/partnera a máte vystaráno. Jediné mínus této varianty je fakt, že můžete nosit jen vpředu a nemáte krytí krku pro nosící osobu. Musíte myslet na to, že si potřebujete chránit krk a dekolt ať už nákrčníkem nebo rolákem.

Vsadka od domácí švadleny, bunda ze Sportisimo

Vsadku lze pořídit hotovou například u společnosti Bellyboo nebo Nosíček. Případně vám ji šikovná švadlena zvládne ušít (v tomto případě musíte nechat všít zip do všech bund, není možnost pouze adaptérů). Vsadky se prodávají ze softshellu a dá se do nich pořídit vpínací fleecová část na zimu.

Lyžarská bunda Sam 73, vsadka šitá od švadleny

Nosící kapsa

Poslední varianta společného zateplení pro nošence a nosícího. Kapsy můžete opět pořídit v několika variantách. Bavlněné s fleecem, fleecové, softshell a nebo softshell s fleecem. První dvě varianty jsou převážně na podzim a mírnější zimu. V případě nosících kapes Nije to pravda není, tady díky česané vlně jsou kapsy dostatečně teplé pro nošení celou zimu.

Nosící kapsa NIJE

Softshell kapsy jsou vhodné na chladnější podzim, ale hlavně na zimu. Díky softshellu podšitého fleecem je dítě v teple a navíc jej neprofoukne. Je to skvělá varianta na výlety po horách, nebo opravdu chladné zimy ať už ty městské nebo pokud bydlíte na horách.

Nosící kapsa VeKa nosítko

Tady ovšem pozor!

Myslete na to, že budete nosit v kapse, ať už pod rozepnutou bundou nebo na zapnuté bundě. Vždy je potřeba, aby bylo dítě dostatečně oblečeno, protože vás nechrání společná vrstva. Proto je potřeba, abyste jednu vrchní vrstvu dítěti přidali. Některé kapsy nedoléhají úplně dokonale. Proto je fajn, zvláště u větších děti dát jim na ruce rukavice.

Nošení na bundě

Poslední možnost jak nosit v zimě je nošení na bundě nebo kabátu. Tady myslete na to, že dítě musí být samostatně oblečeno, tj. musí být oblečeno jako do kočárku bez fusaku, nebo jako by mělo po venku chodit. Zpravidla mu dáte základní vrstvu (body, punčochy) na to overal ( merinový, fleecový či softshellový). Nezapomeňte na to, že overal musí mít volné ťapky. Na nohy softshell capáčky nebo boty a na hlavu kuklu.

šátek Oscha tartan
Nosítko NeKo Sling switch toddler

Tento způsob nošení doporučujeme až pro chodící děti, které nemusí vydržet nošení celou procházku, případně když je to rychlý přesun například k doktorovi.

Bezpečnost nošení – na co si dát pozor v zimě?

Slyšíte z okolí věty: “Přece jej nebudeš v zimě nosit, uklouzneš a něco se ti stane!” Samozřejmě, že nošení v zimě na kluzkém povrchu může být náročnější než procházka v létě po parku. Nošení se však nevzdávejte. Uklouznout nebo zakopnout můžete prakticky kdykoliv, ať už s šátkem/nosítkem nebo kočárkem. Navíc vyklopení dítěte z kočárku je mnohem nebezpečnější než spadnout s dítětem na zadek. Mnohdy to děti ani neprobudí. Zde jsou naše rady.

Nedávejte si dítě v nosítku/šátku moc vysoko. Přes novorozené dítě nebo malé miminko vidíte celkem dobře. Pokud je však dítě starší a navíc bděle v průběhu nošení může vám při nošení vpředu zavazet a nemáte možnost vidět tolik před sebe.

Čtěte povrch. Tohle vlastně platí nejen v zimě, ale během celého roku. Dívejte se před sebe nikoli pod sebe. Mějte zmapovaný terén minimálně 2 m před sebe. Ve chvíli kdy víte, že se na trase něco opravuje, nebo že začíná sněžit, mohl by tam být led je potřeba na to myslet a soustředit se jen na chůzi. Takže žádné klábosení s manželem/partnerem nebo kamarádkou po telefonu.

Mějte co nejvhodnější obuv. Je dobré myslet na to, že tenisky v zimě nejsou to pravé. Je potřeba mít boty z lepší podrážkou, která zvládne zimu. Pokud je opravdu špatné počasí a hlásí ledovky a námrazu, nebo se chystáte na výlet do hor, je ten správný čas pořídit si nesmeky. Koupíte je ve většině outdoorových  obchodů. Jsou to návleky na boty s hroty. Nemusíte mít tedy obavy, že by vám to na ledu ujelo.

Závěrem si to shrneme:

Jak obléknout dítě:

  • body s dlouhým rukávem (merino, outlast, případně bavlna)
  • tepláky/punčochy buď jen jednu variantu nebo dohromady
  • ponožky merino/outlast (pokud dáváte legíny či tepláky)
  • capáčky na nožky (pokud nemáte tak klasické ponožky + ponožky z merino vlny)
  • kuklu 
  • když dává ruce dítě ven tak ještě obléknout mikinu/bundu/ustřiženou kombinézu
  • můžete také použit overal s otevřenými nohavicemi na konci (merino/fleece)
  • rukavičky, pokud je potřeba

Jak obléknout sebe s miminkem:

  • jako hlavní vrstvu bavlněné triko, merino či outlast
  • Při teplejším počasí nosící bundu
  • Při chladnějším počasí kromě nosící bundy, bundy s nosící vsadkou nebo kapsy navíc nosící mikinu/zavinovací svetr
  • Nezapomenout na krytí krku (nákrčník případně rolák)

Jak obléknout sebe s dítětem, které chodí:

  • hlavní vrstva je stejná
  • dítě musí být oblečeno taktéž do své vlastní vrchní vrstvy (overal/kombinéza bez ťapek)
  • dítě se váže na vaši vrchní vrstvu (mikina a bunda)
  • v případě nutnosti zateplení volíme nosící kapsu

Nošení v zimě je sice o něco komplikovanější než  na jaře a v létě, ale vše se dá vychytat a zvládnout. 

Máme pro vás ještě poslední radu je dobré si občas zkontrolovat zda nemají děti moc studené nohy případně i sáhnout na zátylek zda jim není moc teplo a nejsou zpocené. To jsou záchytné body, díky kterých můžete nošení v zimě ještě lépe vyladit.

šátek Oscha tartan
šátek Kenhuru TOAK Metelyk Diamonds

Podobné příspěvky

Přejít nahoru