10 důvodů proč nosit své dítě

Každý máme své důvody, proč s nošením svých dětí začínáme. Zmíníme zde alespoň pár nejdůležitějších. Vnímaly jsme je samy na sobě a svých dětech, teď je předáváme vám.

1. Tvorba vztahové vazby mezi rodiči a dítětem. 

Děti mají vrozenou potřebu přilnutí k rodiči či blízké osobě. Blízkost podporuje a prohlubuje vzájemný vztah mezi matkou (otcem) a dítětem. Být u rodičů a naplňovat u nich své potřeby je pro dítě přirozené. U rodičů i dětí se díky kontaktu uvolňuje z těla oxytocin – ne nadarmo se mu říká „hormon lásky”. Oxytocin má mnoho účinků – udržuje vás zamilované, probouzí rodičovské instinkty, urychluje hojení ran, cítíte pocit důvěry. Děti po narození vidí ostře jen na 30 cm, což je vzdálenost od miminka na hrudník rodičů. Proto je oční kontakt důležitý. Pomáhá zvyšovat důvěru.

2. Nošené děti se mnohem rychleji uklidní a méně pláčou. 

V době našich předků v sobě měly děti zakódovaný reflex na rychlý pohyb matky. Tento pohyb byl pro děti signál, aby se utišily a usnuly, jinak jim hrozí nebezpečí. V dnešní době dětem nic nehrozí, přesto tento reflex přetrval. Nošení spojené s rychlou chůzí je zaručený návod na utišení pláče a spokojené usnutí. Nošením během denního spánku, pomáhá zkrátit večerní pláč. Dokazuje to studie v časopise Pediatrics.

3. Volnost pro rodiče. 

Díky nošení máte volné ruce na starší děti, práci nebo třeba venčení vašich domácích mazlíčků. Navíc nemusíte uvažovat, zda se vejdete s kočárkem do tramvaje či autobusu. Jestli jsou na úřadě nějaké schody nebo zda zvládnete náročný terén v lese.

4. Noste čelem k sobě.

Dítě dobře vnímá všechny naše pocity, tón hlasu a vše co se kolem něj děje. Vnímá napětí naší kůže a z lidského pachu je schopno rozeznat zda se bojíme či máme radost. Tohle vše má pozitivní vliv na vývoj dětského mozku. Naopak nošením tváří od rodiče způsobuje odloučení a možné trauma ze separace.

5. Pomáhá ke správnému vývoji dětských kyčlí.

Děti se rodí s nedostatečně vyvinutými kyčlemi. Kyčle postupně prochází velkou změnou – chrupavky se mění v kosti a upravuje se tvar kloubní jamky. U některých dětí se vyvíjejí kyčle lépe u některých hůře. Pro správný vývoj kyčlí je důležitá tzv. abdukčně flekční poloha. To znamená, že má dítě kolínka výše než zadeček. Takovou polohu zaujme když si hraje nebo jej nosíte na sobě. Ať už jen v náručí na boku či v nosítku a šátku.

6. Poskytuje úlevu od dětských kolik.

Koliky jsou častým problémem u novorozených dětí. Mají mnoho příčin, například vzduch ve střevech, přejedení, plynatost atd. Díky nošení můžete tyto projevy zmírnit. Stačí schoulení do klubíčka a zachování pozice nožiček ve tvaru “M”.

7. Motorický vývoj.

Nošením dítěti přenášíme naše pohyby, posilují si hluboký stabilizační systém – svaly, bránice a pánevní dno. Učí se tím lépe koordinovat své tělo a vyrovnávat naše pohyby. 

8. Zvykání na svět a okolní vjemy.

Dítě vidí svět očima dospělého. Vidí vše co děláme, s kým a jak se bavíme. Znají různé situace ze světa dospělých. Tohle vše dětem ve vývoji a zvykání na svět velmi pomáhá. Prospívá to zvláště citlivým dětem.

9. Spánek a denní rytmus.

Nošení pomůže dítěti rozlišit denní rytmus. Díky dennímu spánku, v šátku či nosítku u rodičů, dítě vnímá vše okolo a je zvyklé na běžný ruch. Spí kratší časové úseky. Uspávání a usínání jde skoro samo. Ať už jdete na procházku, do obchodu nebo jen děláte domácí práce. V noci dítě vnímá spánek v leže a potmě. Je to signál dlouhého společného spánku s rodiči.

10. Blízký kontakt matky s miminkem podporuje tvorbu mléka.

Miminka, které se nosí, tráví na těle matky spoustu času, díky tomu mají možnost se kojit kdy potřebují. Nejen časté kojení, ale také dotyk kůže na kůži pomáhá k tvorbě mléka. Kojit díky nošení tak můžeme prakticky kdekoliv potřebujete. Nemusíte hledat kojící místnosti a teplé kouty v zimním období. 

Chcete vědět více?

Zaujal vás náš článek a chcete se o nošení dozvědět víc? Sledujte nás na Facebooku a Instagramu. Pokud uvažujete nad nošení a chcete se poradit? Napište nám a domluvte si s námi schůzku.

Podobné příspěvky

Přejít nahoru