Přeskočit na obsah
Facebook Instagram

nosimesrdcem@gmail.com;    Po - Pá 9:00-17:00 prosím volejte či pište sms, ozvu se vám.

Nosíme srdcem

  • Aktuality
  • Naše služby + ceníkRozbalit
    • Nošení dětí – kurzy a konzultace
    • Laktační poradenství
    • Rebozo masáže
  • Půjčovna nosítek a šátkůRozbalit
    • Šátky
    • Nosítka pro novorozence
    • Nosítka pro děti od 2 až 4 měsíců
    • Toddler nosítka + Onbuhimo
  • Reference od vás
  • Kontakt
  • Blog
Facebook Instagram
Nosíme srdcem

Přihlášení k odběru Newsletteru

Dopřejte si dávku inspirace pro nošení dětí a kojení

Informace o akcích, které pořádáme. Nové články na blogu, tipy a rady jak si užít nošení dětí a kojení bez starostí.

@nosimesrdcem
Nosíme srdcem

@nosimesrdcem

  • Můj porodní příběh, třetí část

Převlékám se, děláme si příjemnou atmosféru. Je kolem 21 hodiny večer. Při každé vlně je dula se mnou, chodíme do sprchy. Hledáme vhodné polohy, ale žádná jiná než ve stoje mi není příjemná. Prodýchávám každou vlnu a cítím jak se maličký blíží. Zkoušíme i napářku, ale vydržím jen chvíli. Není mi to příjemné. 

Myslím, že kolem půlnoci mám chuť si lehnout a odpočinout. Nevím na jak dlouho to bylo, ale snažila jsem se spát a maličký spinkal taky. Jenže přišli točit monitor a ten nic neukázal. Požádali mě, zda se mohu postavit. Zvedám se a přichází silnější vlna než předtím. Chytám se postele a duly, prodýchávám i když to šlo ztěžka. 

Najednou je to tady, cítím, že maličký už chce opravdu za námi. Mé tělo tlačí samo a praská voda. K mému překvapení přichází jen porodní asistentka a nikdo jiný. Jdeme do pozice, která je mi příjemná a vím, že se mi bude dobře rodit. Lehce jsem tlačila, ale tělo si to vlastně řídilo samo. Já dýchala, vnímala každý posun maličkého blíže k nám. Porodní asistentka nahřívá hráz a je tam jen s námi. Přítomna, ale čeká jak to dopadne. Pak hlásí: „už jen bradička a je tady s námi.” Přišla další vlna. Najednou mám maličkého na sobě. Spícího, klidného je 3:21 14.2. a on je zde s námi. Něco úžasného. Zaplavují mě emoce, dotepání pupečníku, kontrola malého, který jde chvíli na bonding k manželovi. Porod placenty a kontrola od paní doktorky, která přišla ani nevím kdy. Pro mě velký rozdíl oproti dvou porodům kdy jsem tam měla vždy šíleně moc personálu, až mi to bylo nepříjemné. 

Mám maličkého u sebe, dávám si jej na tělo a snažíme se o samopřisátí. Ani nevím jak dlouho nebo krátko mu to trvalo. Přisaje se a už jsme jen mi dva a náš svět. Nikoho nevnímám a užívám si ty okamžiky štěstí. 

Moc děkuji svému manželovi za podporu. Mé úžasné dule za pomoc, podporu a uklidňování. Bez tebe si to nedokážu představit. Také chci poděkovat i personálu porodnice Šternberk, že brali mé přání vážně a respektovali naše soukromí a i tak byli k dispozici kdyby se nám něco nezdálo. 
#porodnipribehy #porodnipribeh #porodniprani
  • Můj porodní příběh, druhá část

V neděli jsem si nebyla schopná moc odpočinout. Stále se objevovali a mizeli poslíčky. Večer po osmé už to vypadalo, že jedeme rodit. Nebyla jsem si jistá, ale přesto jsem zavolala svou dulu a společně jsme vyrazili do porodnice.

Dorazili jsme tam, natočili monitor a přišel ten pan doktor, který mě předtím totálně rozhodil. Začínala jsem být nervózní a čekala jsem co bude. Byl, ale milý. Řekl, že už se to rozjíždí, ale je to pomalé. Bylo by lepší kdybych jela domů a uvidíme co bude. 

Odjíždíme, dula jde se mnou k nám. Celou situaci znovu probíráme, abych byla v klidu. Udělaly jsme napářku, ale nic se nedělo. Bylo už pondělí kolem 3 hodiny. Poslala jsem dulu domů, že tedy uvidíme. 

V pondělí ráno jsme tady fungovali celkem normálně, ale já už cítila, že to nejsou jen poslíčky, ale kontrakce. Že se maličký pomaličku snaží připravit se přijít k nám. Oznámila jsem to manželovi a zavřela se do ložnice.

Celý den jsem ležela v posteli dýchala a odpočívala mezi vlnami, které malého přibližovali k nám. Večer kolem 18-19 hodiny jsem už volala dule: „Prosím tě už je to opravdu silné. Jedeme.” Domlouváme se na setkání v porodnici. Manžel pokládá děti do postýlek. Babička nám přeje hodně sil a my vyrážíme. 

V autě se to tak různě vytrácelo a začínalo. Říkala jsem si, to bude těmi změnami. Dula mi to přeci kladla na srdce ať z toho nejsem nervózní.

Příjem a natáčení na monitor. Ležím, vydýchávám každou vlnu a vím, že už to brzy bude. Dula přijíždí. Od paní doktorky se dozvídáme, že je to pouze na 4cm a velmi v začátku. Že to bude dlouho trvat, ale já vím, že ne. Vnitřně cítím, že už brzy budeme spolu. Odcházíme společně všichni na pokoj. 
#porodnipribeh #porodnipribehy #porodniprani
  • Můj porodní příběh, první část 

Ke konci těhotenství to bylo složité. V lednu jsem si prošla totálním vyčerpáním organismu a bála jsem se zda tedy zvládnu porodit přesně tak jak jsem si představovala. Blížil se únor a já se začínala pomalu cítit lépe. Pořídila jsem si bylinnou napářku a těšila se na své chvilky relaxu, odpočinku a lazení na miminko.

Maličký si řekl, že mě bude zkoušet a jak jsem to u dětí předtím nezažila, začala jsem mít silné poslíčky. Manželovi posunuli dovolenou na dva dny před termínem a já se bála, zda tedy napářku provádět, ať neporodím když je v práci (z jeho práce by ho totiž nepustili). 

Je to tady dva dny před termínem, manžel doma a poslíčky jsou stále silné, někdy i půlku dne, ale pořád nic extra, abychom jeli. Užívám si konečně s poklidem napářku a čekáme kdy za námi chlapeček přijde. 

V den termínu jsme jeli na kontrolu, s panem doktorem jsme nebyli úplně v souladu a hodně mě rozhodil. Mé napojení na miminko a pocit odvahy to zvládnu byl pryč (ač jsem po akutním SC už jedno VBAC porodila s dcerkou, tak jsem se musela prát o to, že budu rodit přirozeně).

Zoufalství, pláč a stres následovali dva dny. S podporou rodiny a duly jsem se začínala opět dávat dohromady a věřit, že to zvládnu. Maličký přece ví kdy má přijít a já jsem schopná jej porodit. 
#porodnipribeh #porodnipribehy #porodniprani
  • Venku je horko, kojení miminku nemůže stačit. Potřebuje přece ještě čaj nebo vodu.

Tohle a podobně věty jistě v následujících dnech a týdnech uslyšíte velmi často. Jak to tedy je?

Mateřské mléko je kouzelná tekutina. Víte proč?  Základní benefity jistě znáte, ale víte, že obsahuje průměrně 87% vody a zbylých 13% jsou veškeré výživné látky? Ano je to tak, proto miminku bohatě stačí, aby se napilo mateřského mléka a má nejen příjem tekutin, ale také živin, aby krásně rostlo a přibíralo. 

Mateřské mléko se přizpůsobuje na míru danému dítěti. Pokud má velkou žízeň dostane od vašeho těla ještě několik procent vody navíc. Když má velký hlad tak mu vaše tělo dá více živin. 

V létě je potřeba kojit dítě bez omezení a nabízet pouze kojení (zvláště v prvním půl roce života). Pokud dítko ochutnává pevnou stravu, můžete nabídnout čistou vodu třeba z panáku (nejsou potřeba speciální láhve). Můžete se setkat s tím, že dítě jiné tekutiny odmítá. Nemusíte panikařit. Když budete kojit často a bez omezení miminku tím pokryjete pitný režim i po půlroce života. 

A nemusíte se obávat ony se děti nakonec napijí i něčeho jiného až přijde jejich čas.

#kojeni #kojenedite #kojenideti #kojenivlete #kojenimiminkavlete #kojenimiminka #kojenemiminko #laktacniporadkyne #lp #laktacniporadenstvi #miminko #miminka #leto #materstvi #tehotenstvi #kontaktnirodicovstvi #olomoucko #olomouc #olomouckykraj
  • V čem nosit novorozené miminko?

Chcete začít nosit, ale variant je tolik. Velké množství šátků a nosítek a vy nevíte co si přesně vybrat? Ukážu vám pár variant a možnosti, aby byl výběr o něco snazší.

Můžete si vybrat z těchto variant:
🌸 elastický šátek, 
🌸 pevný šátek,
🌸 nosítko. 

Elastický šátek
Je vhodný opravdu od narození a využijete jej na každé miminko, i to nedonošené. Často uslyšíte, že o něm lidé mluví jako o „Elastiku”. Tento šátek se přizpůsobí vám i miminku.
Váže se pevněji k tělu a poté, co dokončíte úvaz, teprve vkládáte dítě do šátku. Což může být pro některé ženy výhoda, protože nemusí přemýšlet kolik si nechat prostoru a dávají dítě do hotového úvazu.
 U tohoto typu šátku se nejčastěji využívá úvaz “kříž s kapsou ven”. To znamená, že jej musíte vázat ve třech vrstvách (přes dítě musí být tři vrstvy). 

Elastické šátky jsou nosné do zhruba 6kg dítěte, což pro vás znamená, že se začnou „prověšovat” a nošení v nich vám bude nepříjemné. Dítě nebude ve správné pozici a budou vás bolet záda.

Pevné šátky
Jsou stejně jako elastické šátky vhodné od narození i pro předčasně narozené děti. Jedná se o pevně tkané šátky, které pruží diagonálně a příčně. Nejlepší je se dohodnout s poradkyni nošení dětí nebo v nějaké regionální či republikové skupině, kde vám mohou dát šátky vyzkoušet.

Rada ode mě: Na začátku koukejte po 100% bavlněných šátcích s gramáží od 190 - 230 g/m2 (Šanami, Yaro, Little Frog a další). Tyto šátky jsou totiž tenké a dobře s nimi jako začátečníci pochopíte jak šátek správně uvázat a jak se šátek při vázání chová.
Dobře však poslouží šátky s příměsí, např. s bambusovou viskózou nebo hedvábím.

Nejčastěji využívaným úvazem je “kříž s kapsou uvnitř”. Tento úvaz si nachystáte, vložíte dítě do šátku a až poté dokončujete úvaz.
Pokud víte, že budete nosit déle a chcete pořídit pouze jeden šátek, prohlédněte se po  bavlněných šátcích s příměsí lnu, hedvábí, tencelu, repreve a dalších s gramáží od 230 - 270 g/m2 (LoktuShe, Moisha, Vatanai, LennyLamb atd).

🌸 POKRAČOVÁNÍ V KOMENTÁŘI🌸
#nosenideti #nosenidetivnositku #noseninovorozence #nosenivsatku #nosimesrdcem #nosicikomunita #materstvi #poradkynenosenideti #olomouckykraj #olomoucko
  • Další podpůrné setkání je zde! 🥳

Tento rok se snažím o to, abyste měli na každém setkání nějaké zajímavé téma. 

Na tom květnovém se dozvíte informace o masáží dětí a kojenců. Uvidíte také malou ukázku jak své děti masírovat, kterou vám předvede @dula.hanka

Kdo bude mít zájem bude od 12:30 možné si popovídat s fyzioterapeutkou o pohybu a cvičení po porodu (ať jste po něm jakkoliv dlouho). Takže bude i část k opečování žen nejen dětí. 

Těšíme se na vás zítra 16.5. od 10:00 v kavárně @centrumpohybuol
  • Nošení v současné době 

A jak je to nyní už asi všichni víte. V České republice působí několik desítek výrobců šátků a nosítek, nosicího oblečení. 

Jsou ustálené nosící skupiny a komunity. Máme zde velké nosící festivaly, kde novopečeným rodičům ukazujeme, proč je výhodné nosit a co to přináší nejen jim, ale především jejich dětem. 

V České republice působí lektorky nošení dětí, které vám poradí v těhotenství i v mateřství jak nosit své děti. Existují půjčovny nosítek a obchody, kde si můžete pořídit vše na jednom místě. 

Trvalo to dlouho, ale opět jsme se vrátili ke kořenům a nošení se stalo naší automatickou součástí. 

A jak to vnímáte vy? Bylo pro vás nošení automatické? Nebo jste o něm neuvažovali nebo nevěděli a až například potřeby miminka vás „donutili“?

#nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #nosimesrdcem #nosenivsatku #nosimevnositku #nosenidetivnositku #nosenivnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #poradkynenosenideti #poradkynenoseni #lektorkanoseni #lektorkanosenideti #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
  • Začátky nošení dětí v Česku

Jak jsem psala v předchozím příspěvku. Nošení v Česku bylo součástí každodenního života. V období 1840-1945 prostý lid stále nosil své děti.

Naše prababičky si pamatuji jak nosili v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách.

Po druhé světové válce však nošení z Česka zmizelo. 

První zmínky o nošení v blízkosti České republiky je z Německa okolo roku 1972. Tehdy se objevil článek o zaměstnané matce čtyř dětí, která nosí své dítě v šátku, aby zvládala veškeré povinnosti. Lidé jsou nadšení a díky vysoké poptávce zakládá Erika Hoffmanová podnik Didymos. 

70.-80.léta 20.století
Volnost a období hippies přeje kontaktu matek s dětmi a nošením v šátku. Šátky zažívají velký rozmach. Přesto je to pro většinu lidí v Evropě spíše okrajová záležitost a když už chtějí ženy nosit využívají nosítka a tzv. visitka. 

Od roku 1998 se povědomí v České republice začalo zvyšovat a šátku se na trhu objevovalo stále více. Stále to však bylo považováno za moderní trend a v popředí byly kočárky. 

Přelom tisíciletí
Stále více se dostávají mezi lidi studie, které dokládají význam nošení dětí. Její přínosy jako větší spokojenost, vyrovnanost, stabilitu, méně plačících dětí. Nošení dětí začíná mít silnou a stabilní základnu v naší společnosti. Nošení tak zažívá boom. Vznikají velké nosící komunity a zakládají se regionální a republikové skupiny.

#nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #historienoseni #historienosenideti #nosenivsatku #nosenivnositku #nosimevsatku #nosimevnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #materstvi #kontaktnirodicovstvi #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
  • Historie nošení dětí

Funkce nás rodičů a hlavně matky, je nosit své dítě. Držet jej v bezpečí. Postupem času a zpracováním materiálů se přidávají i prvotní nosící pomůcky. Jedno, ale zůstává stejné. Dítě je nošeno na těle rodiče.

10 000 let před. n. l.
Lidé v této době neustále cestovali. Přesouvali se z místa na místo. K přesunu dětí jim pomáhají pruhy kůže či látky, díky které měli přivázané děti neustále na sobě. 

Po 10 000 př. n. l.
Se lidé usazují, začínají hospodařit a vytvářejí velké skupiny. V tuto chvíli může být dítě odloženo na chvíli v bezpečí. Style však zůstává při různých příležitostech na těle matky. 

Ranný středověk do roku 1800
Rodiny pracuji na polích a děti zůstávají převážně doma v košících. Když bylo potřeba vyrazili ven s dítětem na svém těle. Objevují se i první verze vozíků, které se do Evropy dostávají ze staré Číny.

1840-1880
Kočárky jsou zde! Poprvé připomíná kočárek židle se třemi koly. Poté Britové vynalézají svou verzi kočárku. Kde dítě nejen sedí, ale i leží. Pro šlechtu je to úžasný vynález a nošení dětí jim přijde nuzné a trapné. Prostý lid však stále nosí v šátku nebo vaku.

1893-1945
Toto období je přímo „Peklo pro děti”. V tomto období přichází německá autorka Johana Haarer, která zakazuje tělesný kontakt matky s dítětem. Mělo se tak zakázat jakékoliv závislosti dítěte na rodičích.
Začínají se mnohem více používat kočárky a nošení je plně opouštěno.
Některé prababičky si pamatuji nošení v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách. 
Po druhé světové válce většinou šátky z České republiky zmizely. 

1973
Švédský podnikatel a otec Björn Jacobson přináší jako první na trh nosítko pro miminka. Jako u většiny značek i jej hnala touha potom mít své děti na blízku. Stejně jako výsledky průzkumů o významu tělesného kontaktu na dítě. Konstrukce se léta pilovala a nyní již známe jeho finální podobu snad i lepší ergonomii pro dítě jako Babybjörn.

A jak to bylo dál? Dozvíte se brzy v dalším příspěvku.
#nosenideti #nosimedeti #nosimenasedeti #nosenidetivsatku #nosenidetivnositku #nosimedetivsatku #historienoseni #historienosenideti #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
Sledujte nás na Instagramu
Můj porodní příběh, třetí část

Převlékám se, děláme si příjemnou atmosféru. Je kolem 21 hodiny večer. Při každé vlně je dula se mnou, chodíme do sprchy. Hledáme vhodné polohy, ale žádná jiná než ve stoje mi není příjemná. Prodýchávám každou vlnu a cítím jak se maličký blíží. Zkoušíme i napářku, ale vydržím jen chvíli. Není mi to příjemné. 

Myslím, že kolem půlnoci mám chuť si lehnout a odpočinout. Nevím na jak dlouho to bylo, ale snažila jsem se spát a maličký spinkal taky. Jenže přišli točit monitor a ten nic neukázal. Požádali mě, zda se mohu postavit. Zvedám se a přichází silnější vlna než předtím. Chytám se postele a duly, prodýchávám i když to šlo ztěžka. 

Najednou je to tady, cítím, že maličký už chce opravdu za námi. Mé tělo tlačí samo a praská voda. K mému překvapení přichází jen porodní asistentka a nikdo jiný. Jdeme do pozice, která je mi příjemná a vím, že se mi bude dobře rodit. Lehce jsem tlačila, ale tělo si to vlastně řídilo samo. Já dýchala, vnímala každý posun maličkého blíže k nám. Porodní asistentka nahřívá hráz a je tam jen s námi. Přítomna, ale čeká jak to dopadne. Pak hlásí: „už jen bradička a je tady s námi.” Přišla další vlna. Najednou mám maličkého na sobě. Spícího, klidného je 3:21 14.2. a on je zde s námi. Něco úžasného. Zaplavují mě emoce, dotepání pupečníku, kontrola malého, který jde chvíli na bonding k manželovi. Porod placenty a kontrola od paní doktorky, která přišla ani nevím kdy. Pro mě velký rozdíl oproti dvou porodům kdy jsem tam měla vždy šíleně moc personálu, až mi to bylo nepříjemné. 

Mám maličkého u sebe, dávám si jej na tělo a snažíme se o samopřisátí. Ani nevím jak dlouho nebo krátko mu to trvalo. Přisaje se a už jsme jen mi dva a náš svět. Nikoho nevnímám a užívám si ty okamžiky štěstí. 

Moc děkuji svému manželovi za podporu. Mé úžasné dule za pomoc, podporu a uklidňování. Bez tebe si to nedokážu představit. Také chci poděkovat i personálu porodnice Šternberk, že brali mé přání vážně a respektovali naše soukromí a i tak byli k dispozici kdyby se nám něco nezdálo. 
#porodnipribehy #porodnipribeh #porodniprani
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Můj porodní příběh, třetí část Převlékám se, děláme si příjemnou atmosféru. Je kolem 21 hodiny večer. Při každé vlně je dula se mnou, chodíme do sprchy. Hledáme vhodné polohy, ale žádná jiná než ve stoje mi není příjemná. Prodýchávám každou vlnu a cítím jak se maličký blíží. Zkoušíme i napářku, ale vydržím jen chvíli. Není mi to příjemné. Myslím, že kolem půlnoci mám chuť si lehnout a odpočinout. Nevím na jak dlouho to bylo, ale snažila jsem se spát a maličký spinkal taky. Jenže přišli točit monitor a ten nic neukázal. Požádali mě, zda se mohu postavit. Zvedám se a přichází silnější vlna než předtím. Chytám se postele a duly, prodýchávám i když to šlo ztěžka. Najednou je to tady, cítím, že maličký už chce opravdu za námi. Mé tělo tlačí samo a praská voda. K mému překvapení přichází jen porodní asistentka a nikdo jiný. Jdeme do pozice, která je mi příjemná a vím, že se mi bude dobře rodit. Lehce jsem tlačila, ale tělo si to vlastně řídilo samo. Já dýchala, vnímala každý posun maličkého blíže k nám. Porodní asistentka nahřívá hráz a je tam jen s námi. Přítomna, ale čeká jak to dopadne. Pak hlásí: „už jen bradička a je tady s námi.” Přišla další vlna. Najednou mám maličkého na sobě. Spícího, klidného je 3:21 14.2. a on je zde s námi. Něco úžasného. Zaplavují mě emoce, dotepání pupečníku, kontrola malého, který jde chvíli na bonding k manželovi. Porod placenty a kontrola od paní doktorky, která přišla ani nevím kdy. Pro mě velký rozdíl oproti dvou porodům kdy jsem tam měla vždy šíleně moc personálu, až mi to bylo nepříjemné. Mám maličkého u sebe, dávám si jej na tělo a snažíme se o samopřisátí. Ani nevím jak dlouho nebo krátko mu to trvalo. Přisaje se a už jsme jen mi dva a náš svět. Nikoho nevnímám a užívám si ty okamžiky štěstí. Moc děkuji svému manželovi za podporu. Mé úžasné dule za pomoc, podporu a uklidňování. Bez tebe si to nedokážu představit. Také chci poděkovat i personálu porodnice Šternberk, že brali mé přání vážně a respektovali naše soukromí a i tak byli k dispozici kdyby se nám něco nezdálo. #porodnipribehy #porodnipribeh #porodniprani
3 dny ago
View on Instagram |
1/9
Můj porodní příběh, druhá část

V neděli jsem si nebyla schopná moc odpočinout. Stále se objevovali a mizeli poslíčky. Večer po osmé už to vypadalo, že jedeme rodit. Nebyla jsem si jistá, ale přesto jsem zavolala svou dulu a společně jsme vyrazili do porodnice.

Dorazili jsme tam, natočili monitor a přišel ten pan doktor, který mě předtím totálně rozhodil. Začínala jsem být nervózní a čekala jsem co bude. Byl, ale milý. Řekl, že už se to rozjíždí, ale je to pomalé. Bylo by lepší kdybych jela domů a uvidíme co bude. 

Odjíždíme, dula jde se mnou k nám. Celou situaci znovu probíráme, abych byla v klidu. Udělaly jsme napářku, ale nic se nedělo. Bylo už pondělí kolem 3 hodiny. Poslala jsem dulu domů, že tedy uvidíme. 

V pondělí ráno jsme tady fungovali celkem normálně, ale já už cítila, že to nejsou jen poslíčky, ale kontrakce. Že se maličký pomaličku snaží připravit se přijít k nám. Oznámila jsem to manželovi a zavřela se do ložnice.

Celý den jsem ležela v posteli dýchala a odpočívala mezi vlnami, které malého přibližovali k nám. Večer kolem 18-19 hodiny jsem už volala dule: „Prosím tě už je to opravdu silné. Jedeme.” Domlouváme se na setkání v porodnici. Manžel pokládá děti do postýlek. Babička nám přeje hodně sil a my vyrážíme. 

V autě se to tak různě vytrácelo a začínalo. Říkala jsem si, to bude těmi změnami. Dula mi to přeci kladla na srdce ať z toho nejsem nervózní.

Příjem a natáčení na monitor. Ležím, vydýchávám každou vlnu a vím, že už to brzy bude. Dula přijíždí. Od paní doktorky se dozvídáme, že je to pouze na 4cm a velmi v začátku. Že to bude dlouho trvat, ale já vím, že ne. Vnitřně cítím, že už brzy budeme spolu. Odcházíme společně všichni na pokoj. 
#porodnipribeh #porodnipribehy #porodniprani
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Můj porodní příběh, druhá část V neděli jsem si nebyla schopná moc odpočinout. Stále se objevovali a mizeli poslíčky. Večer po osmé už to vypadalo, že jedeme rodit. Nebyla jsem si jistá, ale přesto jsem zavolala svou dulu a společně jsme vyrazili do porodnice. Dorazili jsme tam, natočili monitor a přišel ten pan doktor, který mě předtím totálně rozhodil. Začínala jsem být nervózní a čekala jsem co bude. Byl, ale milý. Řekl, že už se to rozjíždí, ale je to pomalé. Bylo by lepší kdybych jela domů a uvidíme co bude. Odjíždíme, dula jde se mnou k nám. Celou situaci znovu probíráme, abych byla v klidu. Udělaly jsme napářku, ale nic se nedělo. Bylo už pondělí kolem 3 hodiny. Poslala jsem dulu domů, že tedy uvidíme. V pondělí ráno jsme tady fungovali celkem normálně, ale já už cítila, že to nejsou jen poslíčky, ale kontrakce. Že se maličký pomaličku snaží připravit se přijít k nám. Oznámila jsem to manželovi a zavřela se do ložnice. Celý den jsem ležela v posteli dýchala a odpočívala mezi vlnami, které malého přibližovali k nám. Večer kolem 18-19 hodiny jsem už volala dule: „Prosím tě už je to opravdu silné. Jedeme.” Domlouváme se na setkání v porodnici. Manžel pokládá děti do postýlek. Babička nám přeje hodně sil a my vyrážíme. V autě se to tak různě vytrácelo a začínalo. Říkala jsem si, to bude těmi změnami. Dula mi to přeci kladla na srdce ať z toho nejsem nervózní. Příjem a natáčení na monitor. Ležím, vydýchávám každou vlnu a vím, že už to brzy bude. Dula přijíždí. Od paní doktorky se dozvídáme, že je to pouze na 4cm a velmi v začátku. Že to bude dlouho trvat, ale já vím, že ne. Vnitřně cítím, že už brzy budeme spolu. Odcházíme společně všichni na pokoj. #porodnipribeh #porodnipribehy #porodniprani
3 dny ago
View on Instagram |
2/9
Můj porodní příběh, první část 

Ke konci těhotenství to bylo složité. V lednu jsem si prošla totálním vyčerpáním organismu a bála jsem se zda tedy zvládnu porodit přesně tak jak jsem si představovala. Blížil se únor a já se začínala pomalu cítit lépe. Pořídila jsem si bylinnou napářku a těšila se na své chvilky relaxu, odpočinku a lazení na miminko.

Maličký si řekl, že mě bude zkoušet a jak jsem to u dětí předtím nezažila, začala jsem mít silné poslíčky. Manželovi posunuli dovolenou na dva dny před termínem a já se bála, zda tedy napářku provádět, ať neporodím když je v práci (z jeho práce by ho totiž nepustili). 

Je to tady dva dny před termínem, manžel doma a poslíčky jsou stále silné, někdy i půlku dne, ale pořád nic extra, abychom jeli. Užívám si konečně s poklidem napářku a čekáme kdy za námi chlapeček přijde. 

V den termínu jsme jeli na kontrolu, s panem doktorem jsme nebyli úplně v souladu a hodně mě rozhodil. Mé napojení na miminko a pocit odvahy to zvládnu byl pryč (ač jsem po akutním SC už jedno VBAC porodila s dcerkou, tak jsem se musela prát o to, že budu rodit přirozeně).

Zoufalství, pláč a stres následovali dva dny. S podporou rodiny a duly jsem se začínala opět dávat dohromady a věřit, že to zvládnu. Maličký přece ví kdy má přijít a já jsem schopná jej porodit. 
#porodnipribeh #porodnipribehy #porodniprani
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Můj porodní příběh, první část Ke konci těhotenství to bylo složité. V lednu jsem si prošla totálním vyčerpáním organismu a bála jsem se zda tedy zvládnu porodit přesně tak jak jsem si představovala. Blížil se únor a já se začínala pomalu cítit lépe. Pořídila jsem si bylinnou napářku a těšila se na své chvilky relaxu, odpočinku a lazení na miminko. Maličký si řekl, že mě bude zkoušet a jak jsem to u dětí předtím nezažila, začala jsem mít silné poslíčky. Manželovi posunuli dovolenou na dva dny před termínem a já se bála, zda tedy napářku provádět, ať neporodím když je v práci (z jeho práce by ho totiž nepustili). Je to tady dva dny před termínem, manžel doma a poslíčky jsou stále silné, někdy i půlku dne, ale pořád nic extra, abychom jeli. Užívám si konečně s poklidem napářku a čekáme kdy za námi chlapeček přijde. V den termínu jsme jeli na kontrolu, s panem doktorem jsme nebyli úplně v souladu a hodně mě rozhodil. Mé napojení na miminko a pocit odvahy to zvládnu byl pryč (ač jsem po akutním SC už jedno VBAC porodila s dcerkou, tak jsem se musela prát o to, že budu rodit přirozeně). Zoufalství, pláč a stres následovali dva dny. S podporou rodiny a duly jsem se začínala opět dávat dohromady a věřit, že to zvládnu. Maličký přece ví kdy má přijít a já jsem schopná jej porodit. #porodnipribeh #porodnipribehy #porodniprani
3 dny ago
View on Instagram |
3/9
Venku je horko, kojení miminku nemůže stačit. Potřebuje přece ještě čaj nebo vodu.

Tohle a podobně věty jistě v následujících dnech a týdnech uslyšíte velmi často. Jak to tedy je?

Mateřské mléko je kouzelná tekutina. Víte proč?  Základní benefity jistě znáte, ale víte, že obsahuje průměrně 87% vody a zbylých 13% jsou veškeré výživné látky? Ano je to tak, proto miminku bohatě stačí, aby se napilo mateřského mléka a má nejen příjem tekutin, ale také živin, aby krásně rostlo a přibíralo. 

Mateřské mléko se přizpůsobuje na míru danému dítěti. Pokud má velkou žízeň dostane od vašeho těla ještě několik procent vody navíc. Když má velký hlad tak mu vaše tělo dá více živin. 

V létě je potřeba kojit dítě bez omezení a nabízet pouze kojení (zvláště v prvním půl roce života). Pokud dítko ochutnává pevnou stravu, můžete nabídnout čistou vodu třeba z panáku (nejsou potřeba speciální láhve). Můžete se setkat s tím, že dítě jiné tekutiny odmítá. Nemusíte panikařit. Když budete kojit často a bez omezení miminku tím pokryjete pitný režim i po půlroce života. 

A nemusíte se obávat ony se děti nakonec napijí i něčeho jiného až přijde jejich čas.

#kojeni #kojenedite #kojenideti #kojenivlete #kojenimiminkavlete #kojenimiminka #kojenemiminko #laktacniporadkyne #lp #laktacniporadenstvi #miminko #miminka #leto #materstvi #tehotenstvi #kontaktnirodicovstvi #olomoucko #olomouc #olomouckykraj
Venku je horko, kojení miminku nemůže stačit. Potřebuje přece ještě čaj nebo vodu.

Tohle a podobně věty jistě v následujících dnech a týdnech uslyšíte velmi často. Jak to tedy je?

Mateřské mléko je kouzelná tekutina. Víte proč?  Základní benefity jistě znáte, ale víte, že obsahuje průměrně 87% vody a zbylých 13% jsou veškeré výživné látky? Ano je to tak, proto miminku bohatě stačí, aby se napilo mateřského mléka a má nejen příjem tekutin, ale také živin, aby krásně rostlo a přibíralo. 

Mateřské mléko se přizpůsobuje na míru danému dítěti. Pokud má velkou žízeň dostane od vašeho těla ještě několik procent vody navíc. Když má velký hlad tak mu vaše tělo dá více živin. 

V létě je potřeba kojit dítě bez omezení a nabízet pouze kojení (zvláště v prvním půl roce života). Pokud dítko ochutnává pevnou stravu, můžete nabídnout čistou vodu třeba z panáku (nejsou potřeba speciální láhve). Můžete se setkat s tím, že dítě jiné tekutiny odmítá. Nemusíte panikařit. Když budete kojit často a bez omezení miminku tím pokryjete pitný režim i po půlroce života. 

A nemusíte se obávat ony se děti nakonec napijí i něčeho jiného až přijde jejich čas.

#kojeni #kojenedite #kojenideti #kojenivlete #kojenimiminkavlete #kojenimiminka #kojenemiminko #laktacniporadkyne #lp #laktacniporadenstvi #miminko #miminka #leto #materstvi #tehotenstvi #kontaktnirodicovstvi #olomoucko #olomouc #olomouckykraj
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Venku je horko, kojení miminku nemůže stačit. Potřebuje přece ještě čaj nebo vodu. Tohle a podobně věty jistě v následujících dnech a týdnech uslyšíte velmi často. Jak to tedy je? Mateřské mléko je kouzelná tekutina. Víte proč? Základní benefity jistě znáte, ale víte, že obsahuje průměrně 87% vody a zbylých 13% jsou veškeré výživné látky? Ano je to tak, proto miminku bohatě stačí, aby se napilo mateřského mléka a má nejen příjem tekutin, ale také živin, aby krásně rostlo a přibíralo. Mateřské mléko se přizpůsobuje na míru danému dítěti. Pokud má velkou žízeň dostane od vašeho těla ještě několik procent vody navíc. Když má velký hlad tak mu vaše tělo dá více živin. V létě je potřeba kojit dítě bez omezení a nabízet pouze kojení (zvláště v prvním půl roce života). Pokud dítko ochutnává pevnou stravu, můžete nabídnout čistou vodu třeba z panáku (nejsou potřeba speciální láhve). Můžete se setkat s tím, že dítě jiné tekutiny odmítá. Nemusíte panikařit. Když budete kojit často a bez omezení miminku tím pokryjete pitný režim i po půlroce života. A nemusíte se obávat ony se děti nakonec napijí i něčeho jiného až přijde jejich čas. #kojeni #kojenedite #kojenideti #kojenivlete #kojenimiminkavlete #kojenimiminka #kojenemiminko #laktacniporadkyne #lp #laktacniporadenstvi #miminko #miminka #leto #materstvi #tehotenstvi #kontaktnirodicovstvi #olomoucko #olomouc #olomouckykraj
1 týdnem ago
View on Instagram |
4/9
V čem nosit novorozené miminko?

Chcete začít nosit, ale variant je tolik. Velké množství šátků a nosítek a vy nevíte co si přesně vybrat? Ukážu vám pár variant a možnosti, aby byl výběr o něco snazší.

Můžete si vybrat z těchto variant:
🌸 elastický šátek, 
🌸 pevný šátek,
🌸 nosítko. 

Elastický šátek
Je vhodný opravdu od narození a využijete jej na každé miminko, i to nedonošené. Často uslyšíte, že o něm lidé mluví jako o „Elastiku”. Tento šátek se přizpůsobí vám i miminku.
Váže se pevněji k tělu a poté, co dokončíte úvaz, teprve vkládáte dítě do šátku. Což může být pro některé ženy výhoda, protože nemusí přemýšlet kolik si nechat prostoru a dávají dítě do hotového úvazu.
 U tohoto typu šátku se nejčastěji využívá úvaz “kříž s kapsou ven”. To znamená, že jej musíte vázat ve třech vrstvách (přes dítě musí být tři vrstvy). 

Elastické šátky jsou nosné do zhruba 6kg dítěte, což pro vás znamená, že se začnou „prověšovat” a nošení v nich vám bude nepříjemné. Dítě nebude ve správné pozici a budou vás bolet záda.

Pevné šátky
Jsou stejně jako elastické šátky vhodné od narození i pro předčasně narozené děti. Jedná se o pevně tkané šátky, které pruží diagonálně a příčně. Nejlepší je se dohodnout s poradkyni nošení dětí nebo v nějaké regionální či republikové skupině, kde vám mohou dát šátky vyzkoušet.

Rada ode mě: Na začátku koukejte po 100% bavlněných šátcích s gramáží od 190 - 230 g/m2 (Šanami, Yaro, Little Frog a další). Tyto šátky jsou totiž tenké a dobře s nimi jako začátečníci pochopíte jak šátek správně uvázat a jak se šátek při vázání chová.
Dobře však poslouží šátky s příměsí, např. s bambusovou viskózou nebo hedvábím.

Nejčastěji využívaným úvazem je “kříž s kapsou uvnitř”. Tento úvaz si nachystáte, vložíte dítě do šátku a až poté dokončujete úvaz.
Pokud víte, že budete nosit déle a chcete pořídit pouze jeden šátek, prohlédněte se po  bavlněných šátcích s příměsí lnu, hedvábí, tencelu, repreve a dalších s gramáží od 230 - 270 g/m2 (LoktuShe, Moisha, Vatanai, LennyLamb atd).

🌸 POKRAČOVÁNÍ V KOMENTÁŘI🌸
#nosenideti #nosenidetivnositku #noseninovorozence #nosenivsatku #nosimesrdcem #nosicikomunita #materstvi #poradkynenosenideti #olomouckykraj #olomoucko
V čem nosit novorozené miminko?

Chcete začít nosit, ale variant je tolik. Velké množství šátků a nosítek a vy nevíte co si přesně vybrat? Ukážu vám pár variant a možnosti, aby byl výběr o něco snazší.

Můžete si vybrat z těchto variant:
🌸 elastický šátek, 
🌸 pevný šátek,
🌸 nosítko. 

Elastický šátek
Je vhodný opravdu od narození a využijete jej na každé miminko, i to nedonošené. Často uslyšíte, že o něm lidé mluví jako o „Elastiku”. Tento šátek se přizpůsobí vám i miminku.
Váže se pevněji k tělu a poté, co dokončíte úvaz, teprve vkládáte dítě do šátku. Což může být pro některé ženy výhoda, protože nemusí přemýšlet kolik si nechat prostoru a dávají dítě do hotového úvazu.
 U tohoto typu šátku se nejčastěji využívá úvaz “kříž s kapsou ven”. To znamená, že jej musíte vázat ve třech vrstvách (přes dítě musí být tři vrstvy). 

Elastické šátky jsou nosné do zhruba 6kg dítěte, což pro vás znamená, že se začnou „prověšovat” a nošení v nich vám bude nepříjemné. Dítě nebude ve správné pozici a budou vás bolet záda.

Pevné šátky
Jsou stejně jako elastické šátky vhodné od narození i pro předčasně narozené děti. Jedná se o pevně tkané šátky, které pruží diagonálně a příčně. Nejlepší je se dohodnout s poradkyni nošení dětí nebo v nějaké regionální či republikové skupině, kde vám mohou dát šátky vyzkoušet.

Rada ode mě: Na začátku koukejte po 100% bavlněných šátcích s gramáží od 190 - 230 g/m2 (Šanami, Yaro, Little Frog a další). Tyto šátky jsou totiž tenké a dobře s nimi jako začátečníci pochopíte jak šátek správně uvázat a jak se šátek při vázání chová.
Dobře však poslouží šátky s příměsí, např. s bambusovou viskózou nebo hedvábím.

Nejčastěji využívaným úvazem je “kříž s kapsou uvnitř”. Tento úvaz si nachystáte, vložíte dítě do šátku a až poté dokončujete úvaz.
Pokud víte, že budete nosit déle a chcete pořídit pouze jeden šátek, prohlédněte se po  bavlněných šátcích s příměsí lnu, hedvábí, tencelu, repreve a dalších s gramáží od 230 - 270 g/m2 (LoktuShe, Moisha, Vatanai, LennyLamb atd).

🌸 POKRAČOVÁNÍ V KOMENTÁŘI🌸
#nosenideti #nosenidetivnositku #noseninovorozence #nosenivsatku #nosimesrdcem #nosicikomunita #materstvi #poradkynenosenideti #olomouckykraj #olomoucko
V čem nosit novorozené miminko?

Chcete začít nosit, ale variant je tolik. Velké množství šátků a nosítek a vy nevíte co si přesně vybrat? Ukážu vám pár variant a možnosti, aby byl výběr o něco snazší.

Můžete si vybrat z těchto variant:
🌸 elastický šátek, 
🌸 pevný šátek,
🌸 nosítko. 

Elastický šátek
Je vhodný opravdu od narození a využijete jej na každé miminko, i to nedonošené. Často uslyšíte, že o něm lidé mluví jako o „Elastiku”. Tento šátek se přizpůsobí vám i miminku.
Váže se pevněji k tělu a poté, co dokončíte úvaz, teprve vkládáte dítě do šátku. Což může být pro některé ženy výhoda, protože nemusí přemýšlet kolik si nechat prostoru a dávají dítě do hotového úvazu.
 U tohoto typu šátku se nejčastěji využívá úvaz “kříž s kapsou ven”. To znamená, že jej musíte vázat ve třech vrstvách (přes dítě musí být tři vrstvy). 

Elastické šátky jsou nosné do zhruba 6kg dítěte, což pro vás znamená, že se začnou „prověšovat” a nošení v nich vám bude nepříjemné. Dítě nebude ve správné pozici a budou vás bolet záda.

Pevné šátky
Jsou stejně jako elastické šátky vhodné od narození i pro předčasně narozené děti. Jedná se o pevně tkané šátky, které pruží diagonálně a příčně. Nejlepší je se dohodnout s poradkyni nošení dětí nebo v nějaké regionální či republikové skupině, kde vám mohou dát šátky vyzkoušet.

Rada ode mě: Na začátku koukejte po 100% bavlněných šátcích s gramáží od 190 - 230 g/m2 (Šanami, Yaro, Little Frog a další). Tyto šátky jsou totiž tenké a dobře s nimi jako začátečníci pochopíte jak šátek správně uvázat a jak se šátek při vázání chová.
Dobře však poslouží šátky s příměsí, např. s bambusovou viskózou nebo hedvábím.

Nejčastěji využívaným úvazem je “kříž s kapsou uvnitř”. Tento úvaz si nachystáte, vložíte dítě do šátku a až poté dokončujete úvaz.
Pokud víte, že budete nosit déle a chcete pořídit pouze jeden šátek, prohlédněte se po  bavlněných šátcích s příměsí lnu, hedvábí, tencelu, repreve a dalších s gramáží od 230 - 270 g/m2 (LoktuShe, Moisha, Vatanai, LennyLamb atd).

🌸 POKRAČOVÁNÍ V KOMENTÁŘI🌸
#nosenideti #nosenidetivnositku #noseninovorozence #nosenivsatku #nosimesrdcem #nosicikomunita #materstvi #poradkynenosenideti #olomouckykraj #olomoucko
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
V čem nosit novorozené miminko? Chcete začít nosit, ale variant je tolik. Velké množství šátků a nosítek a vy nevíte co si přesně vybrat? Ukážu vám pár variant a možnosti, aby byl výběr o něco snazší. Můžete si vybrat z těchto variant: 🌸 elastický šátek,  🌸 pevný šátek, 🌸 nosítko.  Elastický šátek Je vhodný opravdu od narození a využijete jej na každé miminko, i to nedonošené. Často uslyšíte, že o něm lidé mluví jako o „Elastiku”. Tento šátek se přizpůsobí vám i miminku. Váže se pevněji k tělu a poté, co dokončíte úvaz, teprve vkládáte dítě do šátku. Což může být pro některé ženy výhoda, protože nemusí přemýšlet kolik si nechat prostoru a dávají dítě do hotového úvazu.  U tohoto typu šátku se nejčastěji využívá úvaz “kříž s kapsou ven”. To znamená, že jej musíte vázat ve třech vrstvách (přes dítě musí být tři vrstvy).  Elastické šátky jsou nosné do zhruba 6kg dítěte, což pro vás znamená, že se začnou „prověšovat” a nošení v nich vám bude nepříjemné. Dítě nebude ve správné pozici a budou vás bolet záda. Pevné šátky Jsou stejně jako elastické šátky vhodné od narození i pro předčasně narozené děti. Jedná se o pevně tkané šátky, které pruží diagonálně a příčně. Nejlepší je se dohodnout s poradkyni nošení dětí nebo v nějaké regionální či republikové skupině, kde vám mohou dát šátky vyzkoušet. Rada ode mě: Na začátku koukejte po 100% bavlněných šátcích s gramáží od 190 - 230 g/m2 (Šanami, Yaro, Little Frog a další). Tyto šátky jsou totiž tenké a dobře s nimi jako začátečníci pochopíte jak šátek správně uvázat a jak se šátek při vázání chová. Dobře však poslouží šátky s příměsí, např. s bambusovou viskózou nebo hedvábím. Nejčastěji využívaným úvazem je “kříž s kapsou uvnitř”. Tento úvaz si nachystáte, vložíte dítě do šátku a až poté dokončujete úvaz. Pokud víte, že budete nosit déle a chcete pořídit pouze jeden šátek, prohlédněte se po  bavlněných šátcích s příměsí lnu, hedvábí, tencelu, repreve a dalších s gramáží od 230 - 270 g/m2 (LoktuShe, Moisha, Vatanai, LennyLamb atd). 🌸 POKRAČOVÁNÍ V KOMENTÁŘI🌸 #nosenideti #nosenidetivnositku #noseninovorozence #nosenivsatku #nosimesrdcem #nosicikomunita #materstvi #poradkynenosenideti #olomouckykraj #olomoucko
2 týdny ago
View on Instagram |
5/9
Další podpůrné setkání je zde! 🥳

Tento rok se snažím o to, abyste měli na každém setkání nějaké zajímavé téma. 

Na tom květnovém se dozvíte informace o masáží dětí a kojenců. Uvidíte také malou ukázku jak své děti masírovat, kterou vám předvede @dula.hanka

Kdo bude mít zájem bude od 12:30 možné si popovídat s fyzioterapeutkou o pohybu a cvičení po porodu (ať jste po něm jakkoliv dlouho). Takže bude i část k opečování žen nejen dětí. 

Těšíme se na vás zítra 16.5. od 10:00 v kavárně @centrumpohybuol
Další podpůrné setkání je zde! 🥳

Tento rok se snažím o to, abyste měli na každém setkání nějaké zajímavé téma. 

Na tom květnovém se dozvíte informace o masáží dětí a kojenců. Uvidíte také malou ukázku jak své děti masírovat, kterou vám předvede @dula.hanka

Kdo bude mít zájem bude od 12:30 možné si popovídat s fyzioterapeutkou o pohybu a cvičení po porodu (ať jste po něm jakkoliv dlouho). Takže bude i část k opečování žen nejen dětí. 

Těšíme se na vás zítra 16.5. od 10:00 v kavárně @centrumpohybuol
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Další podpůrné setkání je zde! 🥳 Tento rok se snažím o to, abyste měli na každém setkání nějaké zajímavé téma. Na tom květnovém se dozvíte informace o masáží dětí a kojenců. Uvidíte také malou ukázku jak své děti masírovat, kterou vám předvede @dula.hanka Kdo bude mít zájem bude od 12:30 možné si popovídat s fyzioterapeutkou o pohybu a cvičení po porodu (ať jste po něm jakkoliv dlouho). Takže bude i část k opečování žen nejen dětí. Těšíme se na vás zítra 16.5. od 10:00 v kavárně @centrumpohybuol
3 týdny ago
View on Instagram |
6/9
Nošení v současné době 

A jak je to nyní už asi všichni víte. V České republice působí několik desítek výrobců šátků a nosítek, nosicího oblečení. 

Jsou ustálené nosící skupiny a komunity. Máme zde velké nosící festivaly, kde novopečeným rodičům ukazujeme, proč je výhodné nosit a co to přináší nejen jim, ale především jejich dětem. 

V České republice působí lektorky nošení dětí, které vám poradí v těhotenství i v mateřství jak nosit své děti. Existují půjčovny nosítek a obchody, kde si můžete pořídit vše na jednom místě. 

Trvalo to dlouho, ale opět jsme se vrátili ke kořenům a nošení se stalo naší automatickou součástí. 

A jak to vnímáte vy? Bylo pro vás nošení automatické? Nebo jste o něm neuvažovali nebo nevěděli a až například potřeby miminka vás „donutili“?

#nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #nosimesrdcem #nosenivsatku #nosimevnositku #nosenidetivnositku #nosenivnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #poradkynenosenideti #poradkynenoseni #lektorkanoseni #lektorkanosenideti #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
Nošení v současné době 

A jak je to nyní už asi všichni víte. V České republice působí několik desítek výrobců šátků a nosítek, nosicího oblečení. 

Jsou ustálené nosící skupiny a komunity. Máme zde velké nosící festivaly, kde novopečeným rodičům ukazujeme, proč je výhodné nosit a co to přináší nejen jim, ale především jejich dětem. 

V České republice působí lektorky nošení dětí, které vám poradí v těhotenství i v mateřství jak nosit své děti. Existují půjčovny nosítek a obchody, kde si můžete pořídit vše na jednom místě. 

Trvalo to dlouho, ale opět jsme se vrátili ke kořenům a nošení se stalo naší automatickou součástí. 

A jak to vnímáte vy? Bylo pro vás nošení automatické? Nebo jste o něm neuvažovali nebo nevěděli a až například potřeby miminka vás „donutili“?

#nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #nosimesrdcem #nosenivsatku #nosimevnositku #nosenidetivnositku #nosenivnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #poradkynenosenideti #poradkynenoseni #lektorkanoseni #lektorkanosenideti #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Nošení v současné době  A jak je to nyní už asi všichni víte. V České republice působí několik desítek výrobců šátků a nosítek, nosicího oblečení.  Jsou ustálené nosící skupiny a komunity. Máme zde velké nosící festivaly, kde novopečeným rodičům ukazujeme, proč je výhodné nosit a co to přináší nejen jim, ale především jejich dětem.  V České republice působí lektorky nošení dětí, které vám poradí v těhotenství i v mateřství jak nosit své děti. Existují půjčovny nosítek a obchody, kde si můžete pořídit vše na jednom místě.  Trvalo to dlouho, ale opět jsme se vrátili ke kořenům a nošení se stalo naší automatickou součástí.  A jak to vnímáte vy? Bylo pro vás nošení automatické? Nebo jste o něm neuvažovali nebo nevěděli a až například potřeby miminka vás „donutili“? #nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #nosimesrdcem #nosenivsatku #nosimevnositku #nosenidetivnositku #nosenivnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #poradkynenosenideti #poradkynenoseni #lektorkanoseni #lektorkanosenideti #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
3 týdny ago
View on Instagram |
7/9
Začátky nošení dětí v Česku

Jak jsem psala v předchozím příspěvku. Nošení v Česku bylo součástí každodenního života. V období 1840-1945 prostý lid stále nosil své děti.

Naše prababičky si pamatuji jak nosili v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách.

Po druhé světové válce však nošení z Česka zmizelo. 

První zmínky o nošení v blízkosti České republiky je z Německa okolo roku 1972. Tehdy se objevil článek o zaměstnané matce čtyř dětí, která nosí své dítě v šátku, aby zvládala veškeré povinnosti. Lidé jsou nadšení a díky vysoké poptávce zakládá Erika Hoffmanová podnik Didymos. 

70.-80.léta 20.století
Volnost a období hippies přeje kontaktu matek s dětmi a nošením v šátku. Šátky zažívají velký rozmach. Přesto je to pro většinu lidí v Evropě spíše okrajová záležitost a když už chtějí ženy nosit využívají nosítka a tzv. visitka. 

Od roku 1998 se povědomí v České republice začalo zvyšovat a šátku se na trhu objevovalo stále více. Stále to však bylo považováno za moderní trend a v popředí byly kočárky. 

Přelom tisíciletí
Stále více se dostávají mezi lidi studie, které dokládají význam nošení dětí. Její přínosy jako větší spokojenost, vyrovnanost, stabilitu, méně plačících dětí. Nošení dětí začíná mít silnou a stabilní základnu v naší společnosti. Nošení tak zažívá boom. Vznikají velké nosící komunity a zakládají se regionální a republikové skupiny.

#nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #historienoseni #historienosenideti #nosenivsatku #nosenivnositku #nosimevsatku #nosimevnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #materstvi #kontaktnirodicovstvi #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
Začátky nošení dětí v Česku

Jak jsem psala v předchozím příspěvku. Nošení v Česku bylo součástí každodenního života. V období 1840-1945 prostý lid stále nosil své děti.

Naše prababičky si pamatuji jak nosili v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách.

Po druhé světové válce však nošení z Česka zmizelo. 

První zmínky o nošení v blízkosti České republiky je z Německa okolo roku 1972. Tehdy se objevil článek o zaměstnané matce čtyř dětí, která nosí své dítě v šátku, aby zvládala veškeré povinnosti. Lidé jsou nadšení a díky vysoké poptávce zakládá Erika Hoffmanová podnik Didymos. 

70.-80.léta 20.století
Volnost a období hippies přeje kontaktu matek s dětmi a nošením v šátku. Šátky zažívají velký rozmach. Přesto je to pro většinu lidí v Evropě spíše okrajová záležitost a když už chtějí ženy nosit využívají nosítka a tzv. visitka. 

Od roku 1998 se povědomí v České republice začalo zvyšovat a šátku se na trhu objevovalo stále více. Stále to však bylo považováno za moderní trend a v popředí byly kočárky. 

Přelom tisíciletí
Stále více se dostávají mezi lidi studie, které dokládají význam nošení dětí. Její přínosy jako větší spokojenost, vyrovnanost, stabilitu, méně plačících dětí. Nošení dětí začíná mít silnou a stabilní základnu v naší společnosti. Nošení tak zažívá boom. Vznikají velké nosící komunity a zakládají se regionální a republikové skupiny.

#nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #historienoseni #historienosenideti #nosenivsatku #nosenivnositku #nosimevsatku #nosimevnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #materstvi #kontaktnirodicovstvi #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Začátky nošení dětí v Česku Jak jsem psala v předchozím příspěvku. Nošení v Česku bylo součástí každodenního života. V období 1840-1945 prostý lid stále nosil své děti. Naše prababičky si pamatuji jak nosili v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách. Po druhé světové válce však nošení z Česka zmizelo. První zmínky o nošení v blízkosti České republiky je z Německa okolo roku 1972. Tehdy se objevil článek o zaměstnané matce čtyř dětí, která nosí své dítě v šátku, aby zvládala veškeré povinnosti. Lidé jsou nadšení a díky vysoké poptávce zakládá Erika Hoffmanová podnik Didymos. 70.-80.léta 20.století Volnost a období hippies přeje kontaktu matek s dětmi a nošením v šátku. Šátky zažívají velký rozmach. Přesto je to pro většinu lidí v Evropě spíše okrajová záležitost a když už chtějí ženy nosit využívají nosítka a tzv. visitka. Od roku 1998 se povědomí v České republice začalo zvyšovat a šátku se na trhu objevovalo stále více. Stále to však bylo považováno za moderní trend a v popředí byly kočárky. Přelom tisíciletí Stále více se dostávají mezi lidi studie, které dokládají význam nošení dětí. Její přínosy jako větší spokojenost, vyrovnanost, stabilitu, méně plačících dětí. Nošení dětí začíná mít silnou a stabilní základnu v naší společnosti. Nošení tak zažívá boom. Vznikají velké nosící komunity a zakládají se regionální a republikové skupiny. #nosenideti #nosimedeti #nosimesvedeti #historienoseni #historienosenideti #nosenivsatku #nosenivnositku #nosimevsatku #nosimevnositku #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #materstvi #kontaktnirodicovstvi #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
3 týdny ago
View on Instagram |
8/9
Historie nošení dětí

Funkce nás rodičů a hlavně matky, je nosit své dítě. Držet jej v bezpečí. Postupem času a zpracováním materiálů se přidávají i prvotní nosící pomůcky. Jedno, ale zůstává stejné. Dítě je nošeno na těle rodiče.

10 000 let před. n. l.
Lidé v této době neustále cestovali. Přesouvali se z místa na místo. K přesunu dětí jim pomáhají pruhy kůže či látky, díky které měli přivázané děti neustále na sobě. 

Po 10 000 př. n. l.
Se lidé usazují, začínají hospodařit a vytvářejí velké skupiny. V tuto chvíli může být dítě odloženo na chvíli v bezpečí. Style však zůstává při různých příležitostech na těle matky. 

Ranný středověk do roku 1800
Rodiny pracuji na polích a děti zůstávají převážně doma v košících. Když bylo potřeba vyrazili ven s dítětem na svém těle. Objevují se i první verze vozíků, které se do Evropy dostávají ze staré Číny.

1840-1880
Kočárky jsou zde! Poprvé připomíná kočárek židle se třemi koly. Poté Britové vynalézají svou verzi kočárku. Kde dítě nejen sedí, ale i leží. Pro šlechtu je to úžasný vynález a nošení dětí jim přijde nuzné a trapné. Prostý lid však stále nosí v šátku nebo vaku.

1893-1945
Toto období je přímo „Peklo pro děti”. V tomto období přichází německá autorka Johana Haarer, která zakazuje tělesný kontakt matky s dítětem. Mělo se tak zakázat jakékoliv závislosti dítěte na rodičích.
Začínají se mnohem více používat kočárky a nošení je plně opouštěno.
Některé prababičky si pamatuji nošení v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách. 
Po druhé světové válce většinou šátky z České republiky zmizely. 

1973
Švédský podnikatel a otec Björn Jacobson přináší jako první na trh nosítko pro miminka. Jako u většiny značek i jej hnala touha potom mít své děti na blízku. Stejně jako výsledky průzkumů o významu tělesného kontaktu na dítě. Konstrukce se léta pilovala a nyní již známe jeho finální podobu snad i lepší ergonomii pro dítě jako Babybjörn.

A jak to bylo dál? Dozvíte se brzy v dalším příspěvku.
#nosenideti #nosimedeti #nosimenasedeti #nosenidetivsatku #nosenidetivnositku #nosimedetivsatku #historienoseni #historienosenideti #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
Historie nošení dětí

Funkce nás rodičů a hlavně matky, je nosit své dítě. Držet jej v bezpečí. Postupem času a zpracováním materiálů se přidávají i prvotní nosící pomůcky. Jedno, ale zůstává stejné. Dítě je nošeno na těle rodiče.

10 000 let před. n. l.
Lidé v této době neustále cestovali. Přesouvali se z místa na místo. K přesunu dětí jim pomáhají pruhy kůže či látky, díky které měli přivázané děti neustále na sobě. 

Po 10 000 př. n. l.
Se lidé usazují, začínají hospodařit a vytvářejí velké skupiny. V tuto chvíli může být dítě odloženo na chvíli v bezpečí. Style však zůstává při různých příležitostech na těle matky. 

Ranný středověk do roku 1800
Rodiny pracuji na polích a děti zůstávají převážně doma v košících. Když bylo potřeba vyrazili ven s dítětem na svém těle. Objevují se i první verze vozíků, které se do Evropy dostávají ze staré Číny.

1840-1880
Kočárky jsou zde! Poprvé připomíná kočárek židle se třemi koly. Poté Britové vynalézají svou verzi kočárku. Kde dítě nejen sedí, ale i leží. Pro šlechtu je to úžasný vynález a nošení dětí jim přijde nuzné a trapné. Prostý lid však stále nosí v šátku nebo vaku.

1893-1945
Toto období je přímo „Peklo pro děti”. V tomto období přichází německá autorka Johana Haarer, která zakazuje tělesný kontakt matky s dítětem. Mělo se tak zakázat jakékoliv závislosti dítěte na rodičích.
Začínají se mnohem více používat kočárky a nošení je plně opouštěno.
Některé prababičky si pamatuji nošení v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách. 
Po druhé světové válce většinou šátky z České republiky zmizely. 

1973
Švédský podnikatel a otec Björn Jacobson přináší jako první na trh nosítko pro miminka. Jako u většiny značek i jej hnala touha potom mít své děti na blízku. Stejně jako výsledky průzkumů o významu tělesného kontaktu na dítě. Konstrukce se léta pilovala a nyní již známe jeho finální podobu snad i lepší ergonomii pro dítě jako Babybjörn.

A jak to bylo dál? Dozvíte se brzy v dalším příspěvku.
#nosenideti #nosimedeti #nosimenasedeti #nosenidetivsatku #nosenidetivnositku #nosimedetivsatku #historienoseni #historienosenideti #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
@nosimesrdcem
@nosimesrdcem
•
Follow
Historie nošení dětí Funkce nás rodičů a hlavně matky, je nosit své dítě. Držet jej v bezpečí. Postupem času a zpracováním materiálů se přidávají i prvotní nosící pomůcky. Jedno, ale zůstává stejné. Dítě je nošeno na těle rodiče. 10 000 let před. n. l. Lidé v této době neustále cestovali. Přesouvali se z místa na místo. K přesunu dětí jim pomáhají pruhy kůže či látky, díky které měli přivázané děti neustále na sobě.  Po 10 000 př. n. l. Se lidé usazují, začínají hospodařit a vytvářejí velké skupiny. V tuto chvíli může být dítě odloženo na chvíli v bezpečí. Style však zůstává při různých příležitostech na těle matky.  Ranný středověk do roku 1800 Rodiny pracuji na polích a děti zůstávají převážně doma v košících. Když bylo potřeba vyrazili ven s dítětem na svém těle. Objevují se i první verze vozíků, které se do Evropy dostávají ze staré Číny. 1840-1880 Kočárky jsou zde! Poprvé připomíná kočárek židle se třemi koly. Poté Britové vynalézají svou verzi kočárku. Kde dítě nejen sedí, ale i leží. Pro šlechtu je to úžasný vynález a nošení dětí jim přijde nuzné a trapné. Prostý lid však stále nosí v šátku nebo vaku. 1893-1945 Toto období je přímo „Peklo pro děti”. V tomto období přichází německá autorka Johana Haarer, která zakazuje tělesný kontakt matky s dítětem. Mělo se tak zakázat jakékoliv závislosti dítěte na rodičích. Začínají se mnohem více používat kočárky a nošení je plně opouštěno. Některé prababičky si pamatuji nošení v tzv. trávnících, loktuších a chůvkách.  Po druhé světové válce většinou šátky z České republiky zmizely.  1973 Švédský podnikatel a otec Björn Jacobson přináší jako první na trh nosítko pro miminka. Jako u většiny značek i jej hnala touha potom mít své děti na blízku. Stejně jako výsledky průzkumů o významu tělesného kontaktu na dítě. Konstrukce se léta pilovala a nyní již známe jeho finální podobu snad i lepší ergonomii pro dítě jako Babybjörn. A jak to bylo dál? Dozvíte se brzy v dalším příspěvku. #nosenideti #nosimedeti #nosimenasedeti #nosenidetivsatku #nosenidetivnositku #nosimedetivsatku #historienoseni #historienosenideti #nosicikomunita #nosiciceskoslovensko #olomouckykraj #olomoucko #olomouc
3 týdny ago
View on Instagram |
9/9

Dopřejte si dávku inspirace pro nošení dětí a kojení

Informace o akcích, které pořádáme. Nové články na blogu, tipy a rady jak si užít nošení dětí a kojení bez starostí.

© 2023 Nosíme srdcem - Šablona pro WordPress od Kadence WP

Posun nahoru
  • Aktuality
  • Naše služby + ceník
    • Nošení dětí – kurzy a konzultace
    • Laktační poradenství
    • Rebozo masáže
  • Půjčovna nosítek a šátků
    • Šátky
    • Nosítka pro novorozence
    • Nosítka pro děti od 2 až 4 měsíců
    • Toddler nosítka + Onbuhimo
  • Reference od vás
  • Kontakt
  • Blog
Vyhledávání